Wielka Brytania

Wielka Brytania

Ustawa zezwalająca na małżeństwa osób tej samej płci przeszła przez wszystkie szczeble legislacyjne Parlamentu Wielkiej Brytanii. Niedługo później zatwierdziła ją królowa. Pierwsze związki będą mogły zostać zawarte prawdopodobnie latem przyszłego roku.

Piękna pogoda dopełnia radosnego nastroju oczekiwania na książecego potomka w Wielkiej Brytanii. Wszyscy zainteresowani, którzy w weekend, czekając na nowiny, gromadzili się przed szpitalem czy pałacem Buckingham, nie mogli narzekać na typową - czyli chłodną i mokrą - brytyjską aurę. Wygrały z nią pogodne niebo i wyjątkowo wysoka temperatura. Sobota była najcieplejszym dniem na Wyspach od 2006 roku.

Lotnisko Heathrow zamknięto w piątek na około półtorej godziny z powodu pożaru, który wybuchł na pokładzie dreamlinera etiopskich linii lotniczych. Jak podkreśliła rzeczniczka lotniska, na pokładzie nie było pasażerów. Wczesnym wieczorem lotnisko wznowiło działalność. W piątek doszło też do drugiego incydentu z udziałem dreamlinera. Maszyna brytyjskich linii Thomson Airways musiała zawrócić z trasy z powodu problemów technicznych.

Przy pomocy zaszyfrowanego telefonu książę William sam poinformuje Elżbietę II, że została prababką. W ten sposób o szczęśliwym wydarzeniu królowa dowie się pierwsza - donoszą media. Rozwiązanie księżnej Kate może nastąpić w najbliższym tygodniu.

Po zaliczeniu trwających sześć godzin lotów egzaminacyjnych książę Harry, młodszy syn brytyjskiego następcy tronu księcia Walii Karola, uzyskał kwalifikacje dowódcy śmigłowca bojowego Apache.

Fiński odpowiednik ZUS-u podarował brytyjskiej parze książęcej tradycyjną w Finlandii wyprawkę dla dziecka. Ubranka, pieluchy i inne niezbędne dla noworodka rzeczy umieszczane są w kolorowym tekturowym pudle, które młodzi rodzice często wykorzystują jako łóżeczko dla malucha. Jak poinformował rzecznik pary, Książę William i księżna Kate są zachwyceni prezentem.

Książę czy księżniczka? Brytyjczycy od blisko dziewięciu miesięcy zachodzą w głowę, jakiej płci będzie dziecko brytyjskiej pary książęcej. Nie narzekają za to bukmaherzy, którzy zarabiają na zakładach o pilnie strzeżonej tajemnicy. Pewne jest jedno - informacja o narodzinach potomka zawiśnie na bramie pałacu Buckingham.

Komisja Europejska jest zaniepokojona informacjami o tym, że brytyjski wywiad podsłuchiwał międzynarodowe rozmowy telefoniczne i inwigilował internautów w ramach tajnego programu "Tempora". Wysłała list do brytyjskiego rządu z prośbą o wytłumaczenie się z tej sprawy. Wyjaśnień domaga się także rząd Niemiec. Informacje o programie "Tempora" przekazał "Guardianowi" Edward Snowden.

Narodziny prawnuka lub prawnuczki Elżbiety II przyniosą brytyjskiej gospodarce zastrzyk sięgający prawie ćwierć miliarda funtów. Przemysł pamiątkarski pracuje pełną parą, zarzucając rynek akcesoriami związanymi z przyjściem na świat królewskiego potomka.