Wielka Brytania

Wielka Brytania

Cameron zachowa posadę tydzień dłużej

Rozpoczynające się w przyszłym tygodniu wybory nowego przywódcy rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej, a więc także nowego szefa rządu, będą trwać do 9 września, o tydzień dłużej niż pierwotnie planowano - poinformowali torysi.

Szkoci lecą do Brukseli, chcą by Londyn działał szybciej

Premier rządu szkockiego Nicola Sturgeon zapowiedziała, że uda się w środę do Brukseli na rozmowy o przyszłości Szkocji w Unii Europejskiej. Spotka się tam z przewodniczącym Parlamentu Europejskiego Martinem Schulzem. Według telewizji Sky News spotkania ze Sturgeon odmówił przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Niemcy wykluczają nowy traktat. "Brytyjczycy teraz płaczą"

Mówienie o nowym unijnym traktacie w reakcji na referendum, w którym większość Brytyjczyków opowiedziała się za wyjściem z Unii Europejskiej, jest stratą czasu - powiedział w poniedziałek minister finansów Niemiec Wolfgang Schaeuble.

Media: kolejny chętny na schedę po Cameronie

Minister zabezpieczenia socjalnego Wielkiej Brytanii Stephen Crabb rozważa możliwość ubiegania się przywództwo w Partii Konserwatywnej po Davidzie Cameronie - podała w poniedziałek telewizja Sky News, powołując się na swe źródła.

Będą zmiany w europarlamencie. Brytyjczycy mogą stracić stanowiska

Po referendum w Wielkiej Brytanii europosłowie pozostają w Parlamencie Europejskim, dopóki ich kraj nie opuści Unii Europejskiej. Mogą jednak, wskutek politycznej presji, stracić wpływy i stanowiska w komisjach PE. Mogą też sami zrezygnować, choć nie ma sygnałów, aby jacyś chcieli to zrobić.

Europejska kasa bez Wielkiej Brytanii. Sprawdź, ile straci

Wielka Brytania jest jednym z krajów z największą składką do unijnego budżetu. Każdego roku do wspólnej kasy przekazuje 12,9 mld funtów (ok. 69 mld zł). Przykładowo Polska wpłaciła w tym czasie "zaledwie" 2,5 mld funtów (ok. 13,35 mld zł). O ile unijny budżet - bez brytyjskich pieniędzy - będzie uboższy?

Ambasada zszokowana atakami na Polaków. Brytyjska prasa pisze o fali rasizmu

Ambasada RP w Londynie wyraziła zaniepokojenie atakami na polską społeczność w Wielkiej Brytanii, do których doszło w ciągu ostatnich dni. Brytyjskie media piszą zaś o fali rasistowskich incydentów i wiążą je z wynikiem referendum, w którym obywatele Zjednoczonego Królestwa opowiedzieli się za opuszczeniem Unii Europejskiej.

Po spotkaniu V4 i Niemiec: chcemy wzmocnić integrację tam, gdzie jest to konieczne

Unia Europejska jako projekt w dalszym ciągu będzie się rozwijać i wszyscy będziemy się do tego przykładać. Będziemy starali się przekonać obywateli, że UE jest przyszłością, że może rozwiązać problemy, które napotykają oni w swoim codziennym życiu - powiedział czeski szef MSZ Lubomir Zaoralek po konsultacjach szefów dyplomacji krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz szefa MSZ Niemiec nt. konsekwencji Brexitu.

Jak wyjść z UE? Słynny artykuł 50.

Choć do tej pory nie trzeba było po nią sięgać, procedura opuszczenia Unii Europejskiej została opisana w Traktacie Lizbońskim. Po zwycięstwie zwolenników wyjścia z UE w czwartkowym referendum zasady te będzie wprowadzać w życie Wielka Brytania.

Brytyjski minister: będzie plan awaryjny

Decyzja Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE może doprowadzić do niestabilności na rynkach finansowych, ale nasza gospodarka jest na tyle silna, że poradzimy sobie z wyzwaniem, jakie przed nami stoi - oświadczył w poniedziałek brytyjski minister finansów George Osborne.

Francusko-niemiecki pomysł na UE. Są propozycje

Ministrowie spraw zagranicznych Niemiec i Francji przygotowali dziewięciostronicowy dokument zatytułowany "Silna Europa w świecie niepewności". Zawarte w nim propozycje mają na celu wzmocnienie Unii Europejskiej i dotyczą m.in. wspólnej polityki migracyjnej i bezpieczeństwa - informuje Reuters.