Wielka Brytania

Wielka Brytania

W czasie pokoju ich praca może być uznawana za "pracę marzenie". Wojskowi fotografowie, zatrudniani przez siły zbrojne wielu państw, mają za zadanie dokumentować życie towarzyszy broni. Brytyjski RAF organizuje coroczny konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane przez żołnierzy z aparatami. Niedawno zaprezentowano jego wyniki.

Polskie Linie Lotnicze LOT zostały uznane za najbardziej hałaśliwego spośród 50 największych użytkowników głównego londyńskiego portu lotniczego Heathrow - poinformowały brytyjskie media, powołując się na raport zarządu lotniska. "Wszystkie samoloty we flocie PLL LOT S.A. spełniają wszelkie wymagania Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego w zakresie hałasu" - odpowiada LOT.

Dokumenty przekazane przez Edwarda Snowdena wskazują na to, że niedaleko niemieckiego Bundestagu i kancelarii Angeli Merkel działa brytyjski "elektroniczny posterunek szpiegowski" - napisał dziennik "The Independent". W reakcji na doniesienia ambasador Wielkiej Brytanii został wezwany "na dywanik" do niemieckiego MSZ.

Podana przez tabloid "News of the World" wiadomość o tym, że brytyjski książę Harry zabiegał o pomoc w pisemnym egzaminie, studiując w akademii wojskowej Sandhurst, pochodziła z podsłuchu – ujawniono na procesie byłych redaktorów gazety.

Wielka Brytania powoli podnosi się po uderzeniu orkanu Św. Judy, który zabił tam cztery osoby. Po poniedziałkowym chaosie do normy zaczyna wracać komunikacja, ale część linii kolejowych wciąż działa w ograniczonym zakresie. Służby usuwają z dróg i torów powalone drzewa i połamane gałęzie. Trwa też przywracanie zasilania po awariach sieci energetycznych, które w szczytowym momencie dotknęły 625 tys. domów.

Brytyjski premier David Cameron nie wykluczył podjęcia działań, które powstrzymałyby gazety przed publikowaniem tego, co nazwał szkodliwymi przeciekami, pochodzącymi od byłego współpracownika służb specjalnych USA Edwarda Snowdena.

"Wiać zaczęło około 1 w nocy. Czegoś takiego jeszcze nie widziałem - z każdej strony leżało drzewo" - relacjonuje z Portsmouth Reporter 24 playzone7777. Na Kontakt 24 przychodzą też inne relacje o zniszczeniach, które spowodował niż Św. Judy i towarzyszące mu wiatry. Żywioł uderzył w poludniowo-zachodnie wybrzeże Wielkiej Brytanii już w nocy, ale najwięcej problemów spowodował w poniedziałek rano.

Duże obszary Anglii i Walii zostały objęte ostrzeżeniem pogodowym drugiego stopnia w związku nadciągającym znad Atlantyku cyklonem. Synoptycy ostrzegają, że żywiołowi nazwanemu św. Juda mogą towarzyszyć huraganowe porywy wiatru i ulewne opady. Na najbardziej zagrożonych terenach odwołano już część połączeń połączeń promowych i kolejowych, a lotniska Heathrow i Gatwick ostrzegają przed zakłóceniami.

Książę Walii nie śpieszy się do objęcia tronu, które jest dla niego formą "więzienia" - twierdzi magazyn "Time", którego dziennikarze rozmawiali z 50 bliskimi współpracownikami i przyjaciółmi księcia Karola.

Chrzciny księcia George'a to niezwykłe wydarzenie, więc i poczęstunek na przyjęciu po uroczystości nie mógł być zwykły. Goście zjedli zatem specjalnie zachowaną na tę okazję część weselnego tortu księcia Williama i Kate Middleton w kwietniu 2011 r.

Najbardziej jadowite pająki Wielkiej Brytanii - fałszywe czarne wdowy - opanowały jedną ze szkół w Forest of Dean (hrabstwo Gloucestershire), przez co w środę została ona zamknięta. Klimatolodzy uważają, że za wzrost aktywności pająków odpowiadają zmiany klimatyczne.