Wielka Brytania

Wielka Brytania

Czy księżna Kate niechcący ujawniła płeć dziecka, które ma się urodzić w lipcu? Okazji dostarczyła przygodna pogawędka o pluszowym misiu, podarowanym jej w prezencie w dawnym rybackim miasteczku Grimsby na wschodzie Wielkiej Brytanii.

Susze i powodzie - do obu tych zjawisk mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą przywyknąć i się na nie przygotować, przekonuje szef Agencji Ochrony Środowiska na Wyspach Chris Smith, cytowany przez BBC News.

Brytyjska królowa Elżbieta II trafiła do szpitala z objawami ostrego nieżytu żołądka i jelit - poinformował rzecznik Pałacu Buckingham. Z tego powodu odwołano m.in. zaplanowaną na najbliższe dni wizytę 86-letniej monarchini we Włoszech.

Szef MSZ Wielkiej Brytanii William Hague skierował do kolegów z rządu prywatny list, w którym nalega, by nie wypowiadali się na drażliwe tematy związane z wojną w Iraku - podały w piątek brytyjskie media. 10 marca przypada 10. rocznica interwencji w Iraku.

W wieku 81 lat zmarł Bruce Reynolds, główny autor głośnego napadu na przewożący gotówkę pociąg z Glasgow do Londynu w 1963 roku. Łupem złodziei padło wówczas 2,6 mln funtów szterlingów.

Zagraniczni lekarze, także z krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (UE oraz Norwegia, Islandia i Liechtenstein), zainteresowani pracą w brytyjskiej publicznej służbie zdrowia (NHS), będą musieli wykazać się biegłą znajomością angielskiego.

Trzej młodzi Brytyjczycy, odpowiadający przed sądem za przygotowywanie aktów terroru, które mogły doprowadzić do "masowych ofiar i zniszczeń", zostali uznani za winnych. Mężczyźni mieli twierdzić, że planowane przez nich ataki będą "kolejnym 11 września".

W przedziale reaktora atomowego okrętu podwodnego HMS Tireless doszło do niewielkiego wycieku wysoce radioaktywnego chłodziwa. Awaria miała zostać szybko opanowana i załoga miała nie ucierpieć, ale okręt trafił do stoczni. Nie wiadomo jeszcze ile czasu tam spędzi.

Rozpoczęty o północy z niedzieli na poniedziałek 24-godzinny strajk, w którym uczestniczyło ok. 4 tys. dziennikarzy BBC sprzeciwiających się zwolnieniom, spowodował zakłócenia w poniedziałkowych flagowych programach radiowych i telewizyjnych brytyjskiego nadawcy.

Stacja radiowa BBC 4 podała we wtorek listę 100 najbardziej wpływowych kobiet w Wielkiej Brytanii. Pierwsze miejsce zajęła królowa Elżbieta II, drugie - minister spraw wewnętrznych Theresa May, a trzecie - szefowa banku Santander na Wielką Brytanię Ana Botin.

Po ostatnich informacjach o znalezieniu złóż ropy i gazu w rejonie Falklandów odżywa spór o wyspy między Wielką Brytanią a Argentyną. Argentyński minister spraw zagranicznych Hector Timerman wezwał w Londynie brytyjskie spółki naftowe do zaprzestania poszukiwań węglowodorów w rejonie wysp.

Brytyjski premier David Cameron oraz Wielka Brytania odgrywająca aktywną rolę w Europie to dwaj zwycięzcy zakończonego w piątek szczytu UE - ocenia brytyjski dziennik "Guardian". Samo porozumienie w sprawie nowego budżetu Unii gazeta uznaje za rozczarowujące.

Przyjęcie wieloletniego budżetu UE, która zakłada istotne cięcia, to "wielki sukces" brytyjskiego premiera - chwalił Davida Camerona, jeszcze przed ostatecznym porozumieniem, "Daily Telegraph". Po zamknięciu rozmów, sam Cameron napisał na Twitterze: brytyjski rabat jest bezpieczny. To świetna umowa dla Wielkiej Brytanii.