Wielka Brytania

Wielka Brytania

Podwyższony stopień gotowości policji i tysiące ludzi na ulicach. W Londynie odbyły się uroczystości pogrzebowe "Żelaznej Damy" Margaret Thatcher, konserwatywnej premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-90, jednego z najwybitniejszych polityków II połowy XX wieku. Trumna z ciałem Thatcher o godz. 11. opuściła Pałac Westminsterski, a tuż przed południem dotarła do Katedry św. Pawła, gdzie odprawiono mszę pogrzebową. Wzięło w niej udział ponad 2 tys. gości z całego świata. Następnie trumnę przewieziono na cmentarz.

60 proc. Brytyjczyków jest przeciwnych temu, by podatnik płacił za pogrzeb byłej premier Margaret Thatcher - wynika z sondażu ośrodka ComRes dla tygodnika "Independent on Sunday". Co czwarty ankietowany uważa, że pochówek Żelaznej Damy powinien być finansowany z podatków.

Po śmierci Margaret Thatcher wielu jej przeciwników wpadło w wielką radość. Bardzo popularna stała się piosenka "Ding Dong, the Witch is Dead" z filmu "Czarnoksiężnik z krany Oz", która trafiła na szczyt listy przebojów radia BBC. Władze państwowego nadawcy zdecydowali, że piosenka zostanie ocenzurowana.

Premier W. Brytanii David Cameron rozpoczął wielogodzinną specjalną sesję Izby Gmin, pomyślaną jako hołd dla zmarłej w poniedziałek byłej premier Margaret Thatcher. Część posłów opozycyjnej Partii Pracy sesję zbojkotowała.

Śmierć byłem premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher sprawiła, że piosenka z filmu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" - "Ding Dong! Witch is dead" ("Ding Dong! Wiedźma nie żyje") wskoczyła na czoło brytyjskich list przebojów. Wszystko za sprawą kampanii prowadzonej przez internautów niezadowolonych z polityki, którą prowadziła Żelazna Dama.

Rozbite witryny sklepowe, alkohol lejący się strumieniami, ataki na policję, blokady ulic - tak wyglądała w nocy dzielnica Brixton w Londynie, gdzie hucznie "świętowano" śmierć Margaret Thatcher. Uliczne festyny odbyły się także w Liverpoolu, Bristolu i Glasgow. Są doniesienia o rannych policjantach, kilka osób zostało aresztowanych.

Zmarła Margaret Thatcher - podał rzecznik rodziny. Była brytyjska premier od wielu lat chorowała, zmarła na udar mózgu. Miała 87 lat. Szefową brytyjskiego rządu była w latach 1979-1990.

Królowa Elżbieta II otrzyma na utrzymanie dworu i pełnienie oficjalnych funkcji głowy państwa o pięć milionów funtów rocznie więcej niż dotychczas. Nowe zasady finansowania brytyjskiej monarchii z budżetu państwa weszły w życie od tego tygodnia.

Brytyjczycy tną świadczenia socjalne - ograniczone zostaną m.in. prawa do zapomogi chorobowej czy zapomogi dla niepełnosprawnych. Redukcja wydatków na cele socjalne ma na celu zmniejszenie deficytu budżetu.

Ciąża księżnej Kate jest obecnie jedną z najbardziej "medialnych" na świecie. Pojawiają się nawet prognozy dotyczące wyglądu dziecka. Grupa Amerykanów przygotowała wizualizację, która ukazuje przypuszczalny wygląd prawnuka lub prawnuczki królowej Elżbiety II, gdy osiągnie 25 rok życia.