Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wielka Brytania ujawniła już wszystkie dokumenty ws. zbrodni katyńskiej starsze niż 30 lat, a najnowsze archiwalia upublicznia na bieżąco - poinformowało polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Utrudnianie dostępu do relacji brytyjskich żołnierzy - świadków ekshumacji w lesie katyńskim - zarzuca badaczka Krystyna Piórkowska.

Prezydent USA Barack Obama przeprowadził w czwartek rozmowę telefoniczną z premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem, w czasie której poruszył temat zmian w tajnych programach dotyczących inwigilacji elektronicznej. Politycy mówili również o sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Torysi premiera Davida Camerona przegrywają w sondażu przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego z antyeuropejską Partią Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP). Na pierwszym miejscu są laburzyści.

Premier David Cameron zlecił dochodzenie w celu ustalenia, czy brytyjska elitarna jednostka sił specjalnych SAS była zamieszana w masakrę w sikhijskiej Złotej Świątyni w Amritsarze w Indiach z 1984 roku. W dokonanym przez indyjską armię i siły bezpieczeństwa szturmie na najważniejsze sanktuarium Sikhów zginęło kilkaset osób.

Przed opadami deszczu w niemal całej Wielkiej Brytanii, a także śniegiem, który może dać się we znaki kierowcom na drogach Szkocji, ostrzega Met Office. Winnym nieprzyjemnej pogody będzie front atmosferyczny znad Atlantyku, który nad Wyspami spotka na swojej drodze masy zimnego powietrza. Po południu rozpada się na wschodzie kraju, a do wieczora deszcz dotrze już do zachodniego wybrzeża.

Wielka Brytania oskarżyła w poniedziałek władze syryjskie o "jeszcze jedną zbrodnię wojenną", jaką jest zrzucanie tzw. bomb beczkowych na tereny zamieszkane przez ludność cywilną. Władze Syrii twierdzą, że zwalczają "grupy uzbrojonych terrorystów".

Powodzie nie odpuszczają Brytyjczykom. Woda zalała część hrabstw południowej i środkowej części kraju, jednak z godziny na godzinę stan wody w rzekach coraz bardziej wzrasta. Obecnie obowiązuje tam prawie 80 alarmów pogodowych, a nie zapowiada się na poprawę sytuacji.

Nad Europą przemieszcza się potężny ośrodek niżowy sprowadzając liczne opady deszczu. Choć w wielu miejscach prognozy pogody przewidują opady, nie dotyczą Wysp Brytyjskich. Choć zbliża się do nich kolejny front, w sobotę mieszkańcy będą mogli zostawić parasole w domu. Meteorolodzy prognozują bowiem pogodny dzień z licznymi przejaśnieniami zza nielicznych chmur i temperaturą do 7 st. Celsjusza.

Pogarsza się sytuacja powodziowa w Wielkiej Brytanii. Ziemia jest tak przesiąknięta wodą, że nie może już jej więcej wchłaniać, a opady nie ustają. W weekend spodziewane jest nadejście chłodnego frontu, który ma przynieść opady śniegu i temperatury poniżej zera.

Jego śmierć 4 sierpnia 2011 roku spowodowała trwające kilka dni zamieszki w Londynie i innych brytyjskich miastach. Ława przysięgłych przy koronerze większością ośmiu głosów do dwóch zadecydowała w środę, że londyńska policja nie złamała prawa, kiedy podczas próby aresztowania śmiertelnie postrzeliła 29-letniego Marka Duggana. Rodzina chłopaka nie zgadza się z opinią i zapowiedziała, że będzie walczyć o sprawiedliwość.

Zaostrza się spór o imigrantów w Wielkiej Brytanii. Premier David Cameron chce ograniczyć ich przywileje, mimo argumentów ekspertów, że to nie oni są największą grupą korzystającą z hojnego systemu świadczeń socjalnych. - Tylko 12 proc. imigrantów aplikuje o różnego rodzaju zasiłki, podczas gdy u Brytyjczyków ten odsetek wynosi 24 proc. - wylicza Piotr Kalisz, główny ekonomista banku Citi Handlowy.

Ambasador RP w Wielkiej Brytanii Witold Sobków napisał list, w którym - po słowach premiera Davida Camerona - broni Polaków pracujących i przybywających na Wyspy. Sobków wyliczył w liście korzyści, jakie zatrudnianie i życie Polaków daje monarchii. Przestrzegł także Londyn przed "stygmatyzacją" w rozmowach o polityce imigracyjnej.

15,6 mln euro przyniosła byłemu brytyjskiemu premierowi Tony'emu Blairowi działalność biznesowa rozpoczęta w 2007 roku, po zakończeniu sprawowania funkcji szefa rządu - podliczył dziennik "The Guardian".

Minister finansów Wielkiej Brytanii George Osborne ostrzegł, że w nowej kadencji parlamentu w latach 2015-20 cięcia wydatków rządowych sięgną 25 mld funtów, z czego ok. 12 mld stanowić będą redukcje wydatków na świadczenia socjalne w latach 2015-17.

Potężne fale uderzyły w południowe wybrzeże Wielkiej Brytanii. Tak jak zapowiadali synoptycy, mieszkańcom nadmorskich miejscowości grożą kolejne powodzie, bo pogoda szybko się nie poprawi. Niebezpiecznie zrobiło się również we Francji, gdzie wprowadzony został pomarańczowy alert pogodowy. Na zachodzie tego kraju pojawia się coraz więcej powodzi.