Wielka Brytania

Wielka Brytania

"Royal baby" jeszcze nie ma imienia, a już wiadomo kim będzie i jak będzie żyło - zgodnie z etykietą. Urodzony wczoraj potomek brytyjskiej królowej już teraz wiedzie życie dostatnie, żeby nie powiedzieć luksusowe. Z pewnością może mieć wszystko, o czym tylko zamarzy. Poza jednym - życiem na własny rachunek i według własnego widzimisię. Jak będą wyglądać pierwsze dni, a potem kolejne tygodnie, miesiące i lata młodego księcia?

Po informacji o szczęśliwych narodzinach syna Kate i Williama, wszyscy czekają na wieść o imieniu, jakie będzie nosił królewski potomek. Najczęściej obstawiane to George i James, ale nie brakuje tak egzotycznych, jak Chardonnay. Na razie nie wiadomo, kiedy ogłoszone zostanie imię Baby Cambridge.

Szaleństwo na punkcie narodzin dziecka Kate i Williama to nie tylko dobra zabawa, ale też realna pomoc dla brytyjskiej gospodarki. Eksperci szacują, że może to być nawet 380 milionów dolarów. Gdzie są takie pieniądze?

Pierwsze dziecko księcia Williama i księżnej Kate to na razie Baby Cambridge. Dopóki nie otrzyma swojego imienia, urodzony w poniedziałek chłopiec będzie nosił tytuł rodziców. Chłopiec jest pierwszym od 120 lat prawnukiem panującego brytyjskiego monarchy. To zasługa długowieczności 87-letniej obecnej królowej Elżbiety II.

Wielka Brytania ma nowego następcę tronu. Nieco ponad dobę po porodzie, księżna Kate i książę William pokazali małego księcia światu. W Londynie zabrzmiały armatnie saluty i bicie dzwonów. Przed drzwiami szpitala i na ulicach są tłumy.

Młody butlonosy został śmiertelnie potrącony przez motorówkę w ujściu kornwalijskiej rzeki Camel. Do wypadku doszło, kiedy na wodzie stłoczyły się łodzie z obserwatorami, chcącymi obejrzeć stado rzadkiej przybrzeżnej grupy tych delfinów. Miejscowa policja poszukuje sprawców, a za ich wskazanie wyznaczono nagrodę.

Przed londyńskim szpitalem St Mary's w zachodniej części stolicy, gdzie ma przyjść na świat pierworodne dziecko księcia Williama i księżnej Kate, dyżur dziennikarzy z całego świata cały czas trwa. W piątek wieczorem naliczono ich ok. 200. - To oczekiwanie jest nudne jak krykiet - przyznaje wysłannik TVN24 Paweł Łukasik.

Ustawa zezwalająca na małżeństwa osób tej samej płci przeszła przez wszystkie szczeble legislacyjne Parlamentu Wielkiej Brytanii. Niedługo później zatwierdziła ją królowa. Pierwsze związki będą mogły zostać zawarte prawdopodobnie latem przyszłego roku.

Piękna pogoda dopełnia radosnego nastroju oczekiwania na książecego potomka w Wielkiej Brytanii. Wszyscy zainteresowani, którzy w weekend, czekając na nowiny, gromadzili się przed szpitalem czy pałacem Buckingham, nie mogli narzekać na typową - czyli chłodną i mokrą - brytyjską aurę. Wygrały z nią pogodne niebo i wyjątkowo wysoka temperatura. Sobota była najcieplejszym dniem na Wyspach od 2006 roku.

Lotnisko Heathrow zamknięto w piątek na około półtorej godziny z powodu pożaru, który wybuchł na pokładzie dreamlinera etiopskich linii lotniczych. Jak podkreśliła rzeczniczka lotniska, na pokładzie nie było pasażerów. Wczesnym wieczorem lotnisko wznowiło działalność. W piątek doszło też do drugiego incydentu z udziałem dreamlinera. Maszyna brytyjskich linii Thomson Airways musiała zawrócić z trasy z powodu problemów technicznych.