Wielka Brytania

Wielka Brytania

Brytyjski dwór oficjalnie poinformował, że para książęca spodziewa się narodzin kolejnego członka rodziny królewskiej za siedem miesięcy. - Dziecko księżnej Cambridge Catherine i księcia Williama urodzi się w lipcu - czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Brytyjski premier David Cameron zapowiedział w niedzielę, że zablokuje zmiany traktatowe mające uczynić strefę euro bardziej efektywną, jeśli UE nie zgodzi się na jego żądania dotyczące poluzowania więzów Londynu z Unią.

- Wielka Brytania będzie walczyć o Falklandy - zapowiedział premier David Cameron w odpowiedzi na ostatnie ostre wypowiedzi prezydent Argentyny dotyczące wysp.

Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague oskarżył syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada o hipokryzję i oświadczył, że plan przedstawiony przez niego w niedzielnym wystąpieniu jest całkowicie niewiarygodny. Syryjska opozycja propozycje dyktatora zdecydowanie odrzuciła. Podobnie Turcja.

W Wielkiej Brytanii coraz częściej bardzo mocno pada. Jak pokazują statystyki, od lat 60-tych XX wieku dni z ekstremalnymi opadami deszczu ciągle przybywa.

Nękaną ulewami i powodziami Wielką Brytanię czeka kolejna fala intensywnych opadów. W nocy z czwartku na piątek do wybrzeża dotrze atlantycki sztorm, który oprócz deszczu przyniesie także silny wiatr dochodzący nawet do 145 km/h. W najgorszej sytuacji znajdą się zalewane od jakiegoś czasu południowe i zachodnie regiony kraju.

Księstwo Kornwalii, użytkowane od 675 lat przez kolejnych następców tronu, "jest dobrze okopanym systemem obchodzenia zobowiązań podatkowych korzystającym z luk w prawie" - twierdzi, cytowana przez agencję Press Association, brytyjska organizacja Republic. Zrzesza ona zwolenników zastąpienia monarchii konstytucyjnej przez głowę państwa wyłanianą w wyborach powszechnych.

55 krajów - w tym Polska - odmówiło podpisania Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITR). Na zakończonej dziś w Dubaju konferencji telekomunikacyjnej zaakceptowało je jednak 89 państw. W Polsce dokumenty zostaną ponownie skierowane do konsultacji społecznych.

Brytyjczycy mogą odetchnąć z ulgą. Według najnowszych prognoz Met Office nie grozi im atak "Bestii ze wschodu" czyli fala śnieżyc i mrozu, jednak na przyjemną aurę nie ma co liczyć. Pazury bestii stępi "zaraza z zachodu", czyli niż niosący silny wiatr i ulewy.

Była we Niemczech, Francji, Skandynawii teraz zmierza w kierunku Wysp. "Bestia ze Wschodu" - jak Brytyjczycy nazwali mroźny front - przyniesie ochłodzenie i obfite opady śniegu.