Wielka Brytania

Wielka Brytania

Zmarła Margaret Thatcher - podał rzecznik rodziny. Była brytyjska premier od wielu lat chorowała, zmarła na udar mózgu. Miała 87 lat. Szefową brytyjskiego rządu była w latach 1979-1990.

Królowa Elżbieta II otrzyma na utrzymanie dworu i pełnienie oficjalnych funkcji głowy państwa o pięć milionów funtów rocznie więcej niż dotychczas. Nowe zasady finansowania brytyjskiej monarchii z budżetu państwa weszły w życie od tego tygodnia.

Brytyjczycy tną świadczenia socjalne - ograniczone zostaną m.in. prawa do zapomogi chorobowej czy zapomogi dla niepełnosprawnych. Redukcja wydatków na cele socjalne ma na celu zmniejszenie deficytu budżetu.

Ciąża księżnej Kate jest obecnie jedną z najbardziej "medialnych" na świecie. Pojawiają się nawet prognozy dotyczące wyglądu dziecka. Grupa Amerykanów przygotowała wizualizację, która ukazuje przypuszczalny wygląd prawnuka lub prawnuczki królowej Elżbiety II, gdy osiągnie 25 rok życia.

Mieszkańcy i tak już wyjątkowo chłodnej Wielkiej Brytanii mogą trząść się z zimna przez kolejny miesiąc. Aktualna prognoza pogody pokazuje, że mroźno może być tam nawet do końca kwietnia.

Rozmów na temat suwerenności Falklandów zażądał od Wielkiej Brytanii minister spraw zagranicznych Argentyny Hector Timerman. Strona brytyjska powiedziała jednak "nie", uzasadniając to wynikiem niedawnego referendum.

Brytyjska służba kontrwywiadowcza (MI5) będzie miała nowego szefa - poinformowała minister spraw wewnętrznych Theresa May, dziękując ustępującemu dyrektorowi generalnemu Jonathanowi Evansowi za sześć lat szefowania agencji.

Tysiące owiec ugrzęzło w śnieżnych zaspach w Walii i Szkocji. Niektóre stada czekają na pomoc już trzeci dzień. Zwierzęta, które są w zaawansowanej ciąży rodzą na mrozie. Młode nie przeżywają, ale pod śniegiem giną też starsze osobniki.

W Wielkiej Brytanii atak zimy jak na Ukrainie. W piątek i w sobotę zasypało niektóre drogi wraz z samochodami i kierowcami. Trzeba było zamknąć lotniska, a dziesiątki tysięcy ludzi pozbawionych było prądu. Księżna Catherine, ciężarna żona księcia Williama, dzielnie stawiała czoła opadom, bawiąc się na świeżym powietrzu ze skautami.

Podobnie jak w Polsce, również w Wielkiej Brytanii pierwszego dnia astronomicznej wiosny nic w krajobrazie nie wskazywało na tę porę roku. Jest zimno i biało, a na dodatek nic nie zapowiada zmiany tej pogodowej tendencji. Według synoptyków, obecny marzec może okazać się na Wyspach najzimniejszym od 50 lat.

Ślady po ponad 600 nowych podsłuchach odkryła brytyjska policja w toku śledztwa prowadzonego przeciwko tabloidowi "News of the World". Nowe tropy w śledztwie wskazał podobno informator współpracujący od pewnego czasu z prokuraturą. Wygląda więc na to, że sprawa nieistniejącego już dziennika będącego niegdyś wizytówką koncernu medialnego Ruperta Murdocha na Wyspach wciąż jeszcze nie sięgnęła dna.

Trzej obywatele brytyjscy przyznali w piątek przed londyńskim sądem, że w Pakistanie przygotowywali się do przeprowadzenia zamachów terrorystycznych w Wielkiej Brytanii. Wyrok zapadnie w kwietniu. Wszyscy trzej zostali aresztowani w lipcu ub. roku we wschodnim Londynie na krótko przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich.

Premier Wielkiej Brytanii David Cameron powiedział we wtorek, że jego kraj może rozważyć weto wobec dalszego embarga Unii Europejskiej na dostawy broni do Syrii. Wyraził przy tym nadzieję, że cała UE dojdzie w tej sprawie do porozumienia.

Andriej Ługowoj, którego Brytyjczycy podejrzewają o udział w zabójstwie byłego agenta KGB i FSB Aleksandra Litwinienki, oświadczył we wtorek w Moskwie, że nie będzie współpracował z brytyjskim śledztwem. Jego zdaniem tamtejsze władze nie pozwolą mu dowieść swej niewinności.