Wielka Brytania

Wielka Brytania

Dziewczyna księcia Harry'ego Meghan Markle była widziana w Londynie - podaje brytyjski dziennik "The Evening Standard". Prasa spekuluje, że być może Markle była po raz pierwszy gościem rodziny królewskiej, odkąd Pałac Kensington potwierdził plotki o uczuciu łączącym księcia z amerykańską aktorką.

Polacy 11 listopada świętują odzyskanie niepodległości, jednak dzień podpisania rozejmu kończącego I wojnę światową celebrowany jest także w innych państwach. Uroczystości ku pamięci poległych w tym konflikcie żołnierzy odbyły się m.in. we Francji i Wielkiej Brytanii.

Prezydent elekt Stanów Zjednoczonych Donald Trump zaprosił w rozmowie telefonicznej premier Wielkiej Brytanii Theresę May do złożenia wizyty w USA w najbliższym możliwym terminie - poinformowało w czwartek biuro prasowe szefowej brytyjskiego rządu.

Przywódca opozycyjnej brytyjskiej Partii Pracy Jeremy Corbyn powiedział w wywiadzie dla "Sunday Mirror", że laburzyści będą próbować zablokować negocjacje o wyjściu Wielkiej Brytanii z UE, jeśli rząd nie zgodzi się na żądania jego partii warunkujące Brexit.

"Kim wy myślicie, że jesteście?", "Sędziowie kontra lud", "Musimy wystąpić z UE" - to niektóre z piątkowych nagłówków na pierwszych stronach brytyjskich gazet. Krytycznie komentują one w ten sposób czwartkową decyzję Wysokiego Trybunału, która może opóźnić wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

W Wielkiej Brytanii na wolności jest już ponad 400 skazanych za terroryzm w minionej dekadzie. Dostający wtedy wyroki maksymalnie 15 lat więzienia, na jakie pozwalało prawo, teraz w większości nie chcą uczestniczyć w programach resocjalizacyjnych. Do tych nikt nie może ich zmusić. Służby wątpią, by zmienili swoje nastawienie do społeczeństwa, w jaki żyją, choć Al-Kaida Osamy Bin Ladena, dla której "walczyli", w tym kształcie już nie istnieje. [Materiał programu "Fakty z Zagranicy" TVN24 BiS.]

Francuskie władze w środę rano rozpoczęły ewakuację ok. 1,5 tys. nieletnich ze zlikwidowanego obozowiska migrantów w Calais, zwanego "dżunglą". Pozostające bez opieki dzieci i nastolatkowie są rozwożeni autokarami do ośrodków rejestracyjnych w różnych częściach kraju.

Wirus, który zaatakował szpitalne systemy informatyczne, uniemożliwił działalność trzech szpitali w północno-wschodniej Anglii - poinformowała we wtorek brytyjska służba zdrowia (NHS).

Szef brytyjskiego kontrwywiadu Andrew Parker ostrzegł w wywiadzie dla dziennika "Guardian", że Rosja stanowi narastające zagrożenie dla stabilności Wielkiej Brytanii i używa szeregu narzędzi, aby próbować wpływać na sytuację wewnątrz Zjednoczonego Królestwa. W wtorek po południu rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow odpowiedział na te słowa.