Wielka Brytania

Wielka Brytania

Zagrożony swobodny przepływ ludzi, limity imigracyjne oraz znak zapytania przy unijnym budżecie. To tylko niektóre z możliwych konsekwencji ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Im bliżej referendum tym większy chaos panuje także na rynkach walutowych. Złoty traci w parach do najważniejszych walut.

- Sądzę, że Brytyjczycy w większości się zreflektują i niewielką większością zdecydują się pozostać w Unii Europejskiej - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego. Ocenił, że zwycięstwo obozu, który jest za wyjściem, byłoby bardziej kosztowne niż pozostanie w UE. Referendum na Wyspach odbędzie się 23 czerwca.

Polacy na Wyspach coraz mocniej obawiają się Brexitu. Mieszkają w Wielkiej Brytanii od lat, pracują, prowadzą firmy, płacą podatki. I nie chcą wyjeżdżać. - Jest wiele pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Nie wiemy, co się wydarzy, nic nie możemy zrobić. Pozostało nam tylko czekać na wynik - mówią. Brytyjskie referendum odbędzie się 23 czerwca.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE najpewniej doprowadziłoby do podwyższenia taryf eksportowych, a w konsekwencji zmniejszenia wymiany handlowej Niemiec i spadku wzrostu gospodarczej największej gospodarki Europy o 0,5 punktu proc. w 2017 r. - poinformował instytut DIW.

Przekształcona z nieczynnej elektrowni nad Tamizą w galerię sztuki Tate Modern w Londynie została powiększona o 10-piętrowe skrzydło. Przypominające piramidę skrzydło, tak jak cała galeria, zostało zaprojektowane przez słynnych szwajcarskich architektów Herzog & de Meuron (HdM).

Jeżeli Alexis czegoś chce, to prędzej czy później tego dostaje. Joan Collins napisała na Twitterze "Brexit". I tyle. Referendum ws. przyszłości Wielkiej Brytanii, ale i całej Unii Europejskiej już 23 czerwca. Głosy celebrytów i artystów mogą się liczyć w tej debacie bardziej, niż inne.

Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej osłabiłoby bezpieczeństwo Europy Zachodniej - oświadczył we wtorek brytyjski minister obrony Michael Fallon. Ocenił, że w kampanii przed referendum nastał "niebezpieczny moment", bo przybywa zwolenników Brexitu.

Opublikowane w poniedziałek sondaże wskazują na utrzymującą się przewagę zwolenników opuszczenia UE nad tymi, którzy chcą pozostania w Unii. W sondażu YouGov stronników wyjścia z UE było o 7 proc. więcej niż przeciwników. W sondażu ORB różnica wyniosła 1 proc.

59 mld funtów wyparowało w ciągu trzech ostatnich sesji z londyńskiej giełdy. Inwestorzy wycofują swoje aktywa, bo boją się "trzęsienia rynków", jakie może nastąpić po ewentualnej decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE.

Szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon zaapelowała do rodaków o udział w referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w UE. W sytuacji, gdy sondaże wskazują na bardzo wyrównany rozkład głosów, Szkoci mogą zapobiec Brexitowi - zaznaczyła.