Wielka Brytania

Wielka Brytania

Wystąpienie W. Brytanii z UE byłoby złą wiadomością dla gospodarki rosyjskiej i mogłoby skutkować spadkiem PKB Rosji o 1 proc. - powiedział szef Sbierbanku German Gref. Zdaniem ministra gospodarki Aleksieja Ulukajewa wpływ Brexitu na PKB Rosji trudno ocenić.

Lekarka i samorządowiec polsko-pakistańskiego pochodzenia Rosena Allin-Khan z Partii Pracy została wybrana na posłankę do Izby Gmin. Polityk wygrała czwartkowe wybory uzupełniające ogłoszone po zwolnieniu mandatu przez burmistrza Londynu Sadiqa Khana.

Trudno być optymistą w obliczu sondaży przed przyszłotygodniowym referendum na temat przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej - oświadczył w czwartek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk. Większość badań daje przewagę zwolennikom Brexitu.

Zagrożony swobodny przepływ ludzi, limity imigracyjne oraz znak zapytania przy unijnym budżecie. To tylko niektóre z możliwych konsekwencji ewentualnego wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Im bliżej referendum tym większy chaos panuje także na rynkach walutowych. Złoty traci w parach do najważniejszych walut.

- Sądzę, że Brytyjczycy w większości się zreflektują i niewielką większością zdecydują się pozostać w Unii Europejskiej - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Grzegorz Kołodko z Akademii Leona Koźmińskiego. Ocenił, że zwycięstwo obozu, który jest za wyjściem, byłoby bardziej kosztowne niż pozostanie w UE. Referendum na Wyspach odbędzie się 23 czerwca.

Polacy na Wyspach coraz mocniej obawiają się Brexitu. Mieszkają w Wielkiej Brytanii od lat, pracują, prowadzą firmy, płacą podatki. I nie chcą wyjeżdżać. - Jest wiele pytań, na które nie znamy odpowiedzi. Nie wiemy, co się wydarzy, nic nie możemy zrobić. Pozostało nam tylko czekać na wynik - mówią. Brytyjskie referendum odbędzie się 23 czerwca.

Wyjście Wielkiej Brytanii z UE najpewniej doprowadziłoby do podwyższenia taryf eksportowych, a w konsekwencji zmniejszenia wymiany handlowej Niemiec i spadku wzrostu gospodarczej największej gospodarki Europy o 0,5 punktu proc. w 2017 r. - poinformował instytut DIW.

Przekształcona z nieczynnej elektrowni nad Tamizą w galerię sztuki Tate Modern w Londynie została powiększona o 10-piętrowe skrzydło. Przypominające piramidę skrzydło, tak jak cała galeria, zostało zaprojektowane przez słynnych szwajcarskich architektów Herzog & de Meuron (HdM).

Jeżeli Alexis czegoś chce, to prędzej czy później tego dostaje. Joan Collins napisała na Twitterze "Brexit". I tyle. Referendum ws. przyszłości Wielkiej Brytanii, ale i całej Unii Europejskiej już 23 czerwca. Głosy celebrytów i artystów mogą się liczyć w tej debacie bardziej, niż inne.