Wielka Brytania

Wielka Brytania

Londyn upolitycznił sprawę śmierci Aleksandra Litwinienki, rzucając cień na ogólną atmosferę stosunków dwustronnych Wielkiej Brytanii i Rosji - oświadczyło MSZ w Moskwie, komentując ogłoszenie wyników brytyjskiego śledztwa w sprawie śmierci byłego pułkownika FSB i KGB. Wdowa po Litwinience zażądała ukarania Rosji i jej kierownictwa sankcjami.

- Zabójcy Aleksandra Litwinienki działali z rozkazu FSB, prawdopodobnie zaakceptowanego przez jej szefa Nikołaja Patruszewa - wynika z oficjalnego brytyjskiego śledztwa w sprawie zamordowania w Londynie byłego pracownika KGB i FSB. Brytyjczycy są przekonani, że Władimir Putin prawdopodobnie sam wydał zgodę na operację. - Żaden kraj, a tym bardziej stały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ, nie może się w ten sposób zachowywać - stwierdziła rzeczniczka Davida Camerona.

W kłopoty wpędził siebie i swoją rodzinę 10-latek, muzułmanin z hrabstwa Lancashire (Wielka Brytania). Na lekcji angielskiego - jak twierdzi, przez pomyłkę - zamiast napisać, że mieszka w "szeregowcu" (ang. terraced house) podał, że mieszka w "domu terrorysty" (terrorist house). Szkoła zgłosiła to na policję, ta przesłuchała chłopca i wzięła pod lupę jego rodzinę.

Niezwykła zażyłość będąca wyrazem "specjalnej więzi" łączącej Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone pod koniec XX wieku to zdaniem dziennika "Guardian" najbardziej uderzające wrażenie, jakie wypływa z odtajnionych przez Waszyngton transkrypcji rozmów Billa Clintona z Tonym Blairem z lat 1997-2000. Jedna z najbardziej poruszających rozmów odbyła się dzień po śmierci księżnej Diany.

Zasiłki socjalne na Wyspach pobiera 5,3 mln osób, z czego zaledwie 130 tys. to obywatele Unii Europejskiej. W latach 2013-2014 Brytyjczycy na zasiłki na dzieci w swoim kraju wydali 5,2 mld funtów. Wszystkich zasiłków wypłacanych przez tamtejszy rząd dla rodzin, które przebywają poza Wielką Brytanią było 34 268. Z tego ponad 22 tys. stanowią zasiłki dla polskich rodziców przebywających w naszym kraju. Ponadto, Polacy znajdują się w samej czołówce pobierających zasiłek dla bezrobotnych.

Małe dziecko, które pojawiło się w ostatnim filmie propagandowym dżihadystów, urodziło się w Wielkiej Brytanii - twierdzi mężczyzna podający się za dziadka chłopca. Dziennikarzom powiedział także, że nie widział się z dzieckiem od 2012 roku, kiedy jego córka uciekła do Syrii. Materiał "Faktów z zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

W internecie pojawiło się w niedzielę nagranie stworzone przez członków tzw. Państwa Islamskiego (IS), które ma pokazywać egzekucję "pięciu brytyjskich szpiegów". Terroryści mówiący po angielsku z brytyjskim akcentem nazywają też premiera Davida Camerona "imbecylem" i zapowiadają "inwazję" na Wielką Brytanię - pisze dziennik "Independent".

Przez Wielką Brytanię przeszła trzecia poważna wichura w tym miesiącu. Towarzyszyły jej potężne opady deszczu. Kolejni mieszkańcy północnej części kraju zostali ewakuowani. W skutek żywiołu, jaki panuje w tym kraju od tygodnia, zostało zniszczonych 6,7 tysięcy gospodarstw.

Podczas świąt w Wielkiej Brytanii doszło do wielkiej powodzi. W hrabstwie Yorkshire jest ona największa od 70 lat. - Czekamy na pomoc - apelują mieszkańcy. Zniszczona została także starówka w miejscowości York. Straty w całym kraju sięgają blisko półtora miliarda funtów (około 8 miliardów złotych), a lokalni synoptycy ostrzegają, że zbliża się kolejny atak nawałnic.