Wielka Brytania

Wielka Brytania

Groźny przestępca, Piotr K., znany jako "człowiek z blizną", został zatrzymany w Wielkiej Brytanii w związku z brutalnym zabójstwem Polaka miesiąc temu w Bolton. Piotr K. w grudniu uciekł ze szpitala psychiatrycznego, był ścigany dwoma europejskimi nakazami aresztowania.

Francja i Wielka Brytania porozumiały się w sprawie wartego 2 miliardy euro projektu budowy nowoczesnego drona. Prezydent Francois Hollande i premier David Cameron podkreślał na wspólnej konferencji prasowej, że będzie to najnowocześniejszy w swoim rodzaju dron w Europie.

W drodze do Tunezji jest 20-osobowa grupa żołnierzy z 4. Brygady Piechoty, która rozpocznie swoją misję na granicy z Libią. Będzie w ten sposób pomagała w ochronie terytorium Tunezji przed infiltracją przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego - poinformował sekretarz obrony Michael Fallon.

Posiadający brytyjskie i hongkońskie obywatelstwo księgarz Lee Bo, który zaginął w 2015 roku, zamierza zrezygnować z brytyjskiego paszportu. Wbrew spekulacjom zapewnił, że nie został porwany, lecz nielegalnie przedostał się do kontynentalnych Chin.

Przeprowadzona przez premiera Davida Camerona renegocjacja warunków członkostwa Wielkiej Brytanii w UE może rozczarować niezdecydowanych i nie zmieni decyzji pozostałych wyborców - oceniła szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon w Londynie.

Brytyjski premier David Cameron oświadczył w poniedziałek, że nie będzie drugiego referendum w sprawie członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Podkreślił, że 23 czerwca zapadnie "demokratyczna decyzja strategiczna: pozostać (w UE) lub wyjść".

Kolejni dwaj mężczyźni zostali zatrzymani w związku z zabójstwem Polaka pracującego w Wielkiej Brytanii - podaje BBC. W sumie w policyjnym areszcie znajdują się cztery osoby. 21-letni Mateusz Sz. zmarł po ataku nożem, do którego doszło na ulicach Hull.

Unia Europejska nie ma planu B na wypadek, gdyby Brytyjczycy zagłosowali w referendum za wyjściem z Unii - oznajmił komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici, dodając, że nie pomogłoby to w opracowaniu scenariusza na wypadek katastrofy.

Brytyjska prasa ocenia, że w porozumieniu z Brukseli "nie znalazło się nic, co zmieniłoby znacząco nastawienie wyborców", którzy 23 czerwca pójdą głosować w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w UE. Większość wyraża sceptycyzm co do realnej wartości wywalczonych reform.

Gdybyśmy zostali wyrwani z UE głosami znacznie liczniejszego angielskiego elektoratu, nowa konsultacja w sprawie niepodległości Szkocji narzucałaby się w nieodparty sposób - oznajmił Alex Salmond, rzecznik ds. spraw zagranicznych Szkockiej Partii Narodowej (SNP) w parlamencie brytyjskim. Szkoccy nacjonaliści są zwolennikami pozostania w UE i nie podoba im się wizja Brexitu.