Wielka Brytania

Wielka Brytania

Brytyjski premier David Cameron ostrzegł w poniedziałek, że wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej mogłoby stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa kraju i całego kontynentu. - Nie sądzę, aby premier mógł na serio uważać, że to może wywołać wojnę - ripostował Boris Johnson, wymieniany jako potencjalny następca Camerona.

Syn pakistańskiego kierowcy autobusu i krawcowej, który wychowywał się na londyńskim osiedlu, teraz będzie kierował centrum finansowym Europy. I jak wskazuje CNN Money, Sadiq Khan ma na to konkretny plan, wskazując przy tym na trzy priorytety: walkę z kryzysem mieszkaniowym, drogim transportem miejskim oraz rosnąca przepaścią między bogatymi i biednymi.

Poseł Partii Pracy Sadiq Khan został wybrany w piątek na nowego burmistrza Londynu. Zdobywając ponad 1,3 mln głosów, Khan uzyskał najwyższy mandat dla pojedynczego polityka w historii Wielkiej Brytanii. Urodzony w Londynie syn pakistańskich imigrantów to pierwszy muzułmanin na czele stolicy państwa Unii Europejskiej.

Donald Trump, obecnie faworyt w wyścigu o nominację republikanów w wyborach na prezydenta Stanów Zjednoczonych, włączył się do debaty na temat tzw. Brexitu. Jego zdaniem Wielkiej Brytanii byłoby lepiej poza Unią Europejską.

W czwartek mieszkańcy Wielkiej Brytanii idą do urn, by zagłosować w wyborach samorządowych, podczas których wyłoniony zostanie m.in. nowy burmistrz Londynu. Faworytem do objęcia tego stanowiska jest kandydat Partii Pracy Sadiq Khan, zwolennik pozostania Wielkiej Brytanii w UE. Jeśli wygra, zostanie pierwszym muzułmaninem na czele stolicy europejskiej.

Dwa lata temu zaginęło trzech brytyjskich nastolatków. Dziś wiadomo, że wyjechali do Syrii. Dwóch nie żyje, jeden wciąż walczy. W papierach rekrutacyjnych tzw. Państwa Islamskiego natrafiono właśnie na informacje o tym, jak ich zradykalizowano i rekrutowano do walki. Z przechwyconych przez Brytyjczyków dokumentów wynika, że ochotników jest o wiele łatwiej znaleźć, niż można się było tego spodziewać. Materiał "Faktów z Zagranicy", oglądaj od poniedziałku do piątku o godz. 19.55 w TVN24 BiS.

W Londynie dochodzi do dużego zwrotu w polityce migracyjnej - pisze w środowe popołudnie portal stacji BBC, który informuje o planach rządu Davida Camerona. Dotyczą one zapewnienia schronienia części z prawie 90 tys. dzieci, które - wysłane przez rodziny z krajów Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Afryki - same dotarły na Stary Kontynent.

- Pracownicy skarżyli się, że w biurze jest duszno. Wyszedłem więc na dach, sprawdzić, czy działa klimatyzator. W rozwalone aluminium wbita była ludzka kość. Rozejrzałem się wokół i zobaczyłem stopę, potem nogę - to fragment zeznań Michaela Bentley'a, pracownika jednego ze sklepów w Londynie, które usłyszeli śledczy. Mężczyzna, którego ciało znalazł Bentley, to Carlito Vale, imigrant z Mozambiku. Pasażer na gapę wypadł z samolotu British Airways lecącego z Johannesburga do Londynu.