Wielka Brytania

Wielka Brytania

Brytyjski rząd chce ponownego zawieszenia parlamentu

Brytyjski rząd potwierdził w środę, że zwróci się do królowej o zawieszenie parlamentu od wtorku 8 października do poniedziałku 14 października, kiedy przemową Elżbiety II ma się zacząć jego nowa sesja.

"Unia chce umowy. Pozostajemy zjednoczeni i gotowi do pracy 24 godziny na dobę"

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w środę po południu rozmawiał przez telefon z Borisem Johnsonem. Powiedział, że jest zadowolony z "determinacji" brytyjskiego premiera, ale podkreślił, że nadal są "problematyczne kwestie" w rozmowach o brexicie między Brukselą a Londynem. Wcześniej w środę Johnson przedstawił propozycję, którą nazwał "kompromisową". Podkreślił jednak, że 31 października Zjednoczone Królestwo wyjdzie z Unii Europejskiej niezależnie od wszystkiego.

"Nie brzmi zachęcająco". Irlandzki premier chłodno o propozycji Borisa Johnsona

Nowa propozycja Londynu w sprawie brexitu "nie brzmi zachęcająco" i nie może być podstawą do porozumienia - ocenił w środę premier Irlandii Leo Varadkar. Brytyjski rząd opublikował szczegóły planu zastąpienia innym rozwiązaniem budzącego kontrowersje w Wielkiej Brytanii tak zwanego backstopu. Wcześniej premier Boris Johnson przekonywał, że jest to rozwiązanie kompromisowe.

"Tak, to jest kompromis ze strony Wielkiej Brytanii. Teraz ich kolej na kompromis"

31 października Wielka Brytania wyjdzie z Unii Europejskiej niezależnie od wszystkiego - obiecał brytyjski premier Boris Johnson w przemówieniu kończącym konferencję programową Partii Konserwatywnej. Zapowiedział przedstawienie Brukseli "konstruktywnych i rozsądnych propozycji". Rzeczniczka Komisji Europejskiej zapewniła, że zostaną one "obiektywnie" ocenione. - Unia chce porozumienia - oświadczyła Mina Andreewa.

Wotum nieufności, impeachment? Opozycja zastanawia się nad krokami wobec Johnsona

Brytyjskie partie opozycyjne nie złożą w tym tygodniu wniosku o wotum nieufności wobec premiera Borisa Johnsona - poinformowali ich przywódcy po poniedziałkowym spotkaniu. "Times" napisał, że opozycja rozważa rozpoczęcie procedury postawienia w stan oskarżenia (impeachmentu) szefa rządu. Dotychczas żaden premier Wielkiej Brytanii nie został w ten sposób usunięty ze stanowiska.

Odnaleźli starożytne butelki do mleka. Replikę przetestowali na niemowlęciu

Badając w Bawarii groby dzieci sprzed ponad trzech tysięcy lat, archeolodzy natrafili na trzy gliniane naczynia. Wszystko wskazuje na to, że mamy do czynienia z prehistorycznymi butelkami na mleko. Naukowcy stworzyli ich replikę i przetestowali na niemowlęciu. - Najbardziej zaskoczyło nas, jak bardzo mu się to spodobało - stwierdziła jedna z badaczek.

Zobowiązany ustawą, ale mówi "nie". "Johnson to niebezpieczny premier"

Brytyjski premier Boris Johnson w środę późnym popołudniem - dzień po orzeczeniu Sądu Najwyższego uznającym zawieszenie przez niego parlamentu za niezgodne z prawem - wystąpił w Izbie Gmin. - Czas, by doprowadzić do brexitu - oświadczył. Wezwał posłów, by albo pozwolili na wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej 31 października, albo przegłosowali wotum nieufności i tym samym doprowadzili do przedterminowych wyborów. W odpowiedzi na przemówienie szefa rządu, lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn nazwał Johnsona "niebezpiecznym premierem".

Mały Archie poznał arcybiskupa Tutu

Mały Archie, syn księżnej Meghan i księcia Harry'ego, miał okazję poznać w środę arcybiskupa Desmonda Tutu. Chociaż to już trzeci dzień podróży księżnej i księcia Sussex po Republice Południowej Afryki, dopiero dziś rodzice pokazali swojego syna.

"Witam z powrotem". Brytyjska Izba Gmin znów obraduje

Po wtorkowym orzeczeniu Sądu Najwyższego, który uznał zawieszenie parlamentu przez Borisa Johnsona na pięć tygodni za niezgodne z prawem, Izba Gmin wróciła do obradowania. W Londynie jest już premier brytyjskiego rządu, który będzie odpowiadał w środę na pytania parlamentarzystów.

BBC: Królowa w środku burzy. Teraz Sąd Najwyższy "oświetla królestwo"

Po wtorkowym orzeczeniu brytyjskiego Sądu Najwyższego, który uznał, że przerwanie obrad parlamentu jest niezgodne z prawem, królowa Elżbieta II i cały Pałac Buckingham znaleźli się w niewygodnej sytuacji. Na razie nie zareagowali - pisze komentator BBC Johnny Dymond zajmujący się sprawami dworu w Londynie. Pojawiają się głosy, by w końcu spisać konstytucję Zjednoczonego Królestwa - zaznacza.