Wielka Brytania

Wielka Brytania

Rodzinny królewski spacer bez księcia Andrzeja. Pałac Buckingham nie komentuje

Niemal w komplecie brytyjska rodzina królewska uczestniczyła w środę w bożonarodzeniowym nabożeństwie w kościele w Sandringham i poprzedzającym je zwyczajowym spacerze. Zabrakło między innymi jednego z synów królowej, wiązanego ze skandalem obyczajowym księcia Andrzeja. Pałac Buckingham odmówił komentarza w tej sprawie, ale media przypominają o związkach księcia z aferą obyczajową.

To dopiero początek. "Brexit stwarza wiele zagrożeń"

Z końcem stycznia przyszłego roku Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską. Nie będzie to jednak oznaczało końca trudnych rozmów między obiema stronami. Rok 2020 przyniesie dalsze negocjacje o kształt przyszłych relacji. - Brexit stwarza wiele zagrożeń, na które "27" musi się przygotować - ocenił Fabian Zuleeg z brukselskiego think tanku European Policy Centre.

Zabiła syna, bo znęcał się nad nią partner. "Odebrał mi wszystko, łącznie z duszą"

W Wielkiej Brytanii skazano na półtora roku więzienia ojca chłopca, który został zamordowany dwa lata temu przez swoją matkę. Mężczyzna miał znęcać się nad partnerką i doprowadzić do jej załamania nerwowego. Kobieta odsiaduje wyrok 15 lat pozbawienia wolności. - To była jedna z najbardziej druzgocących i skomplikowanych spraw, z jakimi miałem do czynienia - powiedział kierujący śledztwem inspektor Richard Eales.

Cztery pokolenia rodziny królewskiej na jednym zdjęciu

Pałac Buckingham opublikował zdjęcia, na których widać przedstawicieli czterech pokoleń brytyjskiej rodziny królewskiej przygotowujących świąteczne puddingi w ramach inicjatywy "Together at Christmas" (Razem podczas Świąt), akcji poświęconej brytyjskim weteranom.

Kolejny sukces Johnsona. Izba Gmin za ustawą brexitową

Brytyjska Izba Gmin poparła w piątek w pierwszym głosowaniu projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej (WAB). To pierwszy krok w kierunku wypełnienia głównej obietnicy wyborczej premiera Borisa Johnsona, a więc brexitu do 31 stycznia.

Brytyjski rząd chce zakończenia prac nad ustawą w sprawie brexitu do 9 stycznia

Brytyjski rząd chce, by Izba Gmin zakończyła prace nad ustawą o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej do 9 stycznia, wynika z harmonogramu, który w czwartek wieczorem przedstawił lider Izby Gmin Jacob Rees-Mogg. Wcześniej premier Boris Johnson stwierdził, że jego rząd przygotował "najbardziej radykalną mowę tronową od pokolenia" i zapewnił, że ma poczucie "kolosalnej odpowiedzialności" wobec wyborców".

"Priorytetem mojego rządu jest...". Królowa wygłosiła mowę tronową

Moi ministrowie będą dążyć do zawarcia porozumienia z Unią Europejską opartego na umowie o wolnym handlu, która będzie korzystna dla całego Zjednoczonego Królestwa - oświadczyła w czwartek w parlamencie brytyjska królowa Elżbieta II. Monarchini w drugiej w ciągu zaledwie paru miesięcy mowie tronowej przedstawiła priorytety nowego rządu Borisa Johnsona, którego Partia Konserwatywna zwyciężyła w grudniowych wyborach parlamentarnych.

Przeciwniczka brexitu chce stanąć na czele Partii Pracy

Odpowiadająca w laburzystowskim gabinecie cieni za sprawy zagraniczne Emily Thornberry jako pierwsza ogłosiła zamiar ubiegania się o partyjne przywództwo. Obecny szef Partii Pracy, Jeremy Corbyn, zapowiedział rezygnację po porażce w zeszłotygodniowych wyborach do Izby Gmin. - Uważam, że przy innym przywództwie zachowalibyśmy znaczną część naszego elektoratu w tradycyjnie laburzystowskich regionach. Zamiast tego podążaliśmy ścieżką niemal komicznego niezdecydowania - ocenił wywodzący się z Partii Pracy były premier Wielkiej Brytanii Tony Blair.

"Jeden z najlepszych parlamentów, jaki kiedykolwiek został wyłoniony"

Na pierwszym posiedzeniu po wyborach zebrała się we wtorek Izba Gmin brytyjskiego parlamentu. Liderzy frakcji parlamentarnych wygłosili krótkie przemówienia. Reprezentujący Partię Konserwatywną premier Boris Johnson zapowiedział dokończenie brexitu i wezwał do przeciwstawienia się próbom rozbicia Zjednoczonego Królestwa. Spikerem Izby Gmin pozostał Lindsay Hoyle.

Od blisko trzech lat nie mają rządu. Wznowili rozmowy

Główne partie polityczne w Irlandii Północnej wznowiły w poniedziałek rozmowy o przywróceniu autonomii w tej prowincji, gdzie wskutek trwającego od prawie trzech lat kryzysu politycznego nie ma działającego rządu ani parlamentu.

Brexit ma być sprawniejszy. Media o planach brytyjskiego rządu

Brytyjski rząd chce zmienić projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej tak, aby formalnie wykluczyć możliwość przedłużenia okresu przejściowego - podała w poniedziałek wieczorem stacja ITV. Projekt ten ma być w piątek poddany pod pierwsze głosowanie w Izbie Gmin.

Ustawa o brexicie wraca do Izby Gmin

Rzecznik premiera Borisa Johnsona poinformował, że rząd w piątek złoży w parlamencie projekt ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej. Parlament po przedterminowych wyborach, które odbyły się w ubiegłym tygodniu, po raz pierwszy zbierze się we wtorek.

"Opuścimy Unię Europejską w najbliższych tygodniach"

Rząd Wielkiej Brytanii planuje ponowne przedłożenie w parlamencie ustawy o porozumieniu w sprawie wystąpienia z Unii Europejskiej jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - potwierdziło w niedzielę dwóch członków gabinetu w Londynie.