Wielka Brytania

Wielka Brytania

Pływająca w oceanie kobieta została pogryziona przez rekina. Do ataku doszło u wybrzeży brytyjskiej Wyspy Wniebowstąpienia na południowym Oceanie Atlantyckim - donosi dziennik "Telegraph". Kobieta najprawdopodobniej zostanie przewieziona do Wielkiej Brytanii na leczenie.

Brytyjski minister do spraw Brexitu w opozycyjnym gabinecie cieni Keir Starmer zapowiedział, że w przypadku zwycięstwa Partii Pracy w czerwcowych wyborach parlamentarnych nowy rząd jednostronnie zagwarantuje przyszłe prawa obywateli Unii Europejskiej.

Rządząca Partia Konserwatywna może zdobyć w przedterminowych wyborach parlamentarnych w czerwcu nawet 12 szkockich mandatów, o 11 więcej niż ma obecnie - napisał w niedzielę dziennik "Sunday Times", powołując się na sondaż wśród wyborców w Szkocji.

Jak sobie radzą na brytyjskim rynku pracy obywatele innych państw Unii Europejskiej? Jak się okazuje, pozycja zawodowa w dużej mierze zależy od kraju pochodzenia. W zdecydowanej lepszej sytuacji są osoby, które są obywatelami "starej części" Wspólnoty. Imigranci z ośmiu krajów Europy Środkowo-Wschodniej często wykonują prace poniżej swoich kwalifikacji, zarabiają mniej i pracują więcej niż Brytyjczycy. Zobacz, co robią.

Brytyjskie media piszą, że opozycyjna Partia Pracy może stracić nawet do 80 posłów w Izbie Gmin w czerwcowych wyborach. Najnowsze sondaże informują o najniższym poparciu dla laburzystów od czasu rządu premiera Gordona Browna w 2008 roku.

Brytyjska prasa chwali zapowiedź premier Theresy May w sprawie rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych, spodziewając się zdecydowanego zwycięstwa konserwatystów oraz umocnienia mandatu szefowej rządu przed negocjacjami w sprawie Brexitu.

"Zaskakującym wyzwaniem" nazywa dziennik "La Repubblica" decyzję premier Wielkiej Brytanii Theresy May o rozpisaniu 8 czerwca przedterminowych wyborów parlamentarnych. Choć to wygląda jak próba sił w stylu Margaret Thatcher, to jest to wyraz słabości - dodaje gazeta.

Decydując się na wcześniejsze wybory parlamentarne, premier Wielkiej Brytanii Theresa May kieruje się swoim politycznym instynktem - pisze dziennik "Sueddeutsche Zeitung", ostrzegając przed wysoką ceną tej decyzji, jaką będzie osłabienie kraju.

- Premier May chce w ten sposób wzmocnić swój mandat w negocjacjach z Unią Europejską - ocenia decyzję o ogłoszeniu wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii dr Wioletta Wilk-Reguła z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej we Włocławku. Jak dodaje, w tej chwili w Izbie Gmin "jest potworny chaos w związku z Brexitem". Zdaniem Davida Kennedy'ego, Brytyjczyka mieszkającego w Polsce, wybory były oczekiwane i są potrzebne, ale "czas na nie był przed rozpoczęciem procesu Brexitu".

Zapowiedziane przez brytyjską premier Theresę May przedterminowe wybory parlamentarne prawdopodobnie wzmocnią pozycję rządzącej Partii Konserwatywnej przed rozpoczęciem dwuletnich negocjacji w sprawie wyjścia kraju z Unii Europejskiej.

"Barista visas" - taki pomysł jest analizowany w brytyjskim ministerstwie spraw wewnętrznych. Zakłada on, że wizę na dwa lata otrzymają obcokrajowcy chętni do pracy w gastronomii. Miałoby to zapobiec potencjalnemu problemowi związanemu z Brexitem, który może bowiem grozić tym, że na Wyspach wkrótce zabraknie kelnerów, kucharzy i ludzi na zmywaku. Materiał z programu "24 Godziny" w TVN24 BiS.

William i Harry, synowie brytyjskiego następcy tronu, zaangażowali się w kampanię Heads Together której celem jest odstygmatyzowanie chorych zmagających się z zaburzeniami psychicznymi. Dzień po tym, jak opublikowano poruszający wywiad Harry'ego, do mediów trafiła rozmowa Williama z Lady Gagą.

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk poinformował, że odbył "dobrą" rozmowę telefoniczną z premier Theresą May, po tym jak brytyjska szefowa rządu zapowiedziała złożenie wniosku o przedterminowe wybory w kraju.

Książę Harry wyznał, że dopiero po ukończeniu 20 lat skorzystał z pomocy terapeuty, żeby poradzić sobie z żałobą po utracie matki - księżnej Diany, która zginęła w 1997 roku. W poruszającym wywiadzie dla brytyjskiego dziennika "The Telegraph" książę wyznał, że przez długi czas nie umiał poradzić sobie z napadami agresji.