Wielka Brytania

Wielka Brytania

97-letni książę Filip nie ma już prawa jazdy. Zrzekł się go - poinformował w sobotę Pałac Buckingham. Decyzja zapadła po wypadku samochodowym, do którego doszło w styczniu z udziałem męża brytyjskiej królowej Elżbiety II w pobliżu królewskiej posiadłości w Sandringham.

Policja brytyjskiego hrabstwa Dorset potwierdziła w czwartek, że ciało wydobyte w środę z wraku awionetki, która wpadła do Kanału La Manche należy do argentyńskiego piłkarza Emiliano Sali.

Przywódcy Unii Europejskiej chcą, żebyśmy wspólnie pracowali nad porozumieniem. To jest to, co widzę i słyszę - powiedziała w czwartek premier Wielkiej Brytanii Theresa May po spotkaniu z przewodniczącym Donaldem Tuskiem. Szef Rady Europejskiej ocenił jednak, że wspólna rozmowa nie przyniosła przełomu.

Im bliżej brexitu, tym częściej na ustach polityków i w prasowych nagłówkach pojawia się jedno słowo: backstop. Mechanizm, który ma pomóc uniknąć przynajmniej części kłopotów, generuje inne. Czym jest backstop i dlaczego jest aż tak kontrowersyjny?

Donald Tusk się nie cieszy. Tak samo jak wszyscy inni, będzie musiał ponieść konsekwencje pojedynczej najgłupszej rzeczy, jaką Wielka Brytania kiedykolwiek zrobiła - ocenia w komentarzu "Independent". Brytyjska prasa szeroko komentuje słowa szefa Rady Europejskiej o "specjalnym miejscu w piekle" dla tych, którzy promowali brexit i jednocześnie nie mieli na niego żadnego planu.

Unijna "27" nie przedstawi nowej oferty w sprawie brexitu. Naszym najważniejszym celem jest przeciwdziałanie scenariuszowi brexitu bez umowy z Wielką Brytanią - powiedział w środę przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

Najbliższy szczyt szefów rządów i państw NATO odbędzie się w grudniu w Londynie - ogłosił w środę sekretarz generalny tej organizacji, Jens Stoltenberg. Sojusz będzie tam świętował siedemdziesięciolecie istnienia. Wiadomość z zadowoleniem przyjęła premier Wielkiej Brytanii Theresa May.

Nawet na 14 lat więzienia może zostać skazana kobieta z Ugandy, którą sąd w Londynie uznał za winną okaleczenia własnej trzyletniej córki. To pierwszy proces w takiej sprawie, odkąd w Wielkiej Brytanii zakazano okaleczania żeńskich narządów płciowych. Toczył się półtora roku. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Brexit zbliża się wielkimi krokami, a jego konsekwencje, nawet dla ekspertów, są trudne do przewidzenia. Brytyjskie służby szykują się na najgorsze i reaktywują plan ewakuacji rodziny królewskiej jeszcze z czasów zimnej wojny - podają w niedzielę dwie brytyjskie gazety. To wszystko na wypadek niepokojów społecznych, jakie mogą towarzyszyć "wielkiemu rozwodowi" Londynu i Brukseli.