Wielka Brytania

Wielka Brytania

Pięciu z sześciu kandydatów ubiegających się o objęcie stanowiska lidera Partii Konserwatywnej i zastąpienie premier Theresy May wzięło w niedzielę udział w debacie telewizyjnej, wyrażając m.in. gotowość do bezumownego wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z UE.

Irlandia nie pozwoli, by tak zwany backstop - kontrowersyjny mechanizm awaryjny dla Irlandii Północnej - został wykreślony z umowy o warunkach wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - oświadczył w sobotę irlandzki premier Leo Varadkar. Jak ocenia, jego usunięcie jest równie dużym zagrożeniem jak brexit bez umowy.

Nazanin Zaghari-Ratcliffe jest obywatelką Iranu i Wielkiej Brytanii, od 2016 roku przebywa w więzieniu w Teheranie. Została skazana za próbę obalenia władzy i szpiegostwo. - Rozpoczęła strajk głodowy - poinformował w sobotę jej mąż, Brytyjczyk Richard Ratcliffe.

Mijający tydzień przyniósł Wielkiej Brytanii potężne opady deszczu. Pojawiły się powodzie, a w środkowej części kraju zeszło osuwisko. Jedna osoba została ranna.

Brytyjski minister zdrowia Matt Hancock wycofał się w piątek z wyścigu o objęcie stanowiska lidera Partii Konserwatywnej po ustępującej premier Theresie May. Polityk zajął szóste miejsce w pierwszej turze głosowania, uzyskując poparcie 20 z 313 posłów partii.

Pekin liczy, że wszystkie strony zachowają spokój i powściągliwość - powiedział szef chińskiego MSZ. Dodał, że Chiny chcą, by stronom zaangażowanym w narastające napięcie w Zatoce Omańskiej udało się porozumieć. Unia Europejska dodała natomiast, że zamierza dokonać własnej oceny sytuacji.

Reguły dotyczące ekstradycji w Hongkongu nie mogą naruszać praw i wolności, ustanowionych we Wspólnej Chińsko-Brytyjskiej Deklaracji z 1984 roku - oświadczyła w środę premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Hongkońska policja użyła w środę gumowych kul i gazu łzawiącego przeciwko protestującym kolejny dzień przeciwko proponowanym przez lokalny rząd zmianom w prawie ekstradycyjnym.

15 samochodów strażackich i ponad 100 strażaków walczy z pożarem, który w niedzielę objął wszystkie sześć pięter nowego budynku mieszkalnego we wschodnim Londynie. Policja ewakuowała okoliczne budynki i zamknęła drogi dojazdowe.

Władze Hiszpanii odwołały konsula w Szkocji Miguela Angela Vecino za jego korzystną opinię o możliwości organizacji referendum niepodległościowego w tej części Wielkiej Brytanii. Napisał on w jednym z artykułów, że plebiscyt taki mógłby pomóc Szkocji w pozostaniu w Unii Europejskiej.

Otoczyli nas i zaczęli zmuszać do tego byśmy się całowały. Następne co pamiętam, to Chris, która na środku autobusu szarpie się z nimi - napisała na Facebooku Melania Geymonat. Pod koniec maja ona i jej partnerka padły ofiarą homofobicznego ataku w londyńskim autobusie miejskim. - Nikt, kto kocha, nie powinien być zmuszony, by się z tym ukrywać - oświadczyła w reakcji na zajście brytyjska premier Theresa May.