Węgry

Węgry

"Chcemy jechać dalej. Jesteśmy normalnymi ludźmi". Reportaż z granicy UE

Żeby dostać się do lepszego świata, muszą niejednokrotnie przejść wielotygodniowe, kosztowne męczarnie podróży. Ale to i tak lepsze niż niejednokrotnie wojenne piekło w ich ojczyznach. Tylko w tym roku granicę węgiersko-serbską nielegalnie przekroczyło ok. 100 tysięcy imigrantów. Większość z nich to Syryjczycy, Afgańczycy i Pakistańczycy. Węgry to coraz częściej jeden z głównych przystanków na ich drodze do Europy. Rząd w Budapeszcie ma dość fali nielegalnych migracji. Właśnie buduje na swojej granicy płot, który ma ją powstrzymać. Na granicy węgiersko-serbskiej był Maciej Krawczyk.

Orban: chcemy Europy dla Europejczyków i Węgier dla Węgrów

Premier Viktor Orban powiedział w sobotę, że imigranci "z głębi Afryki", którzy uciekają przed nędzą, stanowią zagrożenie dla Europy i Węgier. - Chcemy Europy, która będzie należała do Europejczyków, i chcemy zachować Węgry dla Węgrów - mówił. Wg niego ogrodzenie na granicy z Serbią będzie gotowe już 31 sierpnia.

39 st. C w Rumunii. Ludzie chłodzą się w jaskiniach

Pogoda daje się Europejczykom we znaki. W Rumunii termometry wskazują 39 st. C. Temperatura przekracza o 10 st. C średnią temperaturę dla tego miesiąca. Mieszkańcy tego kraju szukają ochłody w jaskiniach. Upał dotknął także Chorwację i Słowację, gdzie płoną setki hektarów ziemi.

Węgry zbudują płot, a Niemcy obozy? Spór o politykę imigracyjną

Politycy z Niemiec i Węgier szukają sposobów na powstrzymanie fali uchodźców. Bawarska partia CSU zapowiada budowę obozów przy granicy kraju, pozwalających na szybką deportację cudzoziemców. Tymczasem Budapeszt, który już rozpoczął budowę płotu na granicy z Serbią, spodziewa się, że w tym roku liczba nielegalnych imigrantów napływających do Węgier wzrośnie do 300 tysięcy.

Węgrzy rozpoczęli budowę płotu. Ma powstrzymać imigrantów

Węgierskie wojsko rozpoczęło w poniedziałek rano budowę ogrodzenia na granicy z Serbią. Ma ono na celu uchronić Budapeszt przed napływem nielegalnych imigrantów - poinformowała państwowa agencja MTI. Rząd Viktora Orbana jest szeroko krytykowany za swoją antyimigrancką politykę.

Partia Pies z Dwoma Ogonami przeprasza za premiera

"Przepraszamy za naszego premiera", "Przyjeżdżajcie na Węgry, my mamy posady w Londynie" - setki billboardów z takimi satyrycznymi napisami pojawiły się na Węgrzech w reakcji na rządową kampanię przestrzegającą imigrantów przed zabieraniem Węgrom miejsc pracy.

Orban broni płotu na granicy z Serbią

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w środę, że ogrodzenie, jakie jego kraj chce wybudować na granicy z Serbią, jest konieczne, aby powstrzymać napływ nielegalnych imigrantów. Zaprzeczył również, jakoby ta decyzja była wymierzona przeciwko południowym sąsiadom.

Węgrzy użyli gazu łzawiącego przeciwko imigrantom

Węgierska policja użyła gazu łzawiącego w obozie dla imigrantów na przedmieściach Debreczyna, na wschodzie kraju. Do interwencji policji doszło po starciach, które miały zostać wywołane przez kłótnię pomiędzy imigrantami.

Węgrzy mają dość azylantów. Zawieszają reguły

Węgry jednostronnie zawiesiły unijne reguły dotyczące azylu. Chodzi o tzw. regulację dublińską, która przewiduje, że odpowiedzialność za wniosek azylowy spoczywa na pierwszym kraju Unii, którego granicę uchodźca przekroczył. KE domaga się wyjaśnień.

Węgrzy chcą postawić pomnik twórcy ustaw antyżydowskich

OBWE ostro skrytykowała w piątek plan postawienia na Węgrzech pomnika historykowi i ministrowi z czasów nazistowskich Balintowi Homanowi (1885-1951), uważanemu za architekta węgierskich ustaw antyżydowskich wzorowanych na norymberskich ustawach rasowych.