Węgry

Węgry

"To nie jest demokracja. To jest coś innego". Jak zmieniały się Węgry pod rządami Orbana

Podobieństwa są uderzające: zmiany w Trybunale Konstytucyjnym, mediach i prawie bankowym, choć - jak podkreślają Węgrzy - w Polsce wszystko dzieje się znacznie szybciej. Wielu twierdzi, że państwo zbudowane przez Wiktora Orbana nie jest już demokracją. Reporter TVN24 sprawdził, jak zmieniły się Węgry w ciągu 6 lat rządów Fideszu. Materiał magazynu "Czarno na białym".

Jak Węgry zmieniły się za Orbana? Reporter TVN24 sprawdza w Budapeszcie

Prawo i Sprawiedliwość idzie drogą węgierskiego Fideszu Viktora Orbana. Jego rząd całkowicie podporządkował sobie tamtejszy Trybunał Konstytucyjny, zmieniając liczbę i sposób wyboru sędziów oraz ograniczając ich kompetencje. O tym jak wygląda sytuacja na Węgrzech - w materiale Cypriana Jopka w "Czarno na białym" o 20.30.

Węgierski wariant. Jak zmieniano Trybunał Konstytucyjny

- Nie ma woli sędziów, aby interweniować, gdy znajdą problem. Jest o wiele mniej sporów między Trybunałem Konstytucyjnym a ustawodawcą. Jest mniej kwestionowanych aktów prawnych, ale nie oznacza to lepszej jakości tworzonego prawa - podsumowuje zmiany w Trybunale Konstytucyjnym na Węgrzech prawnik Andras Cech. Prezes tej instytucji uważa jednak, że nowe przepisy były konsekwencją "wielkiej zmiany", do której doszło po zdobyciu większości konstytucyjnej przez Fidesz. (Materiał "Czarno na białym")

Orban: Węgry nigdy nie poprą żadnych sankcji UE przeciwko Polsce

Premier Węgier Viktor Orban powiedział w piątkowym wywiadzie dla publicznego radia, że jego rząd nigdy nie poprze ewentualnej decyzji o nałożeniu unijnych sankcji na Polskę. Część zachodnioeuropejskich polityków mocno krytykuje w ostatnich tygodniach rząd Beaty Szydło, a Komisja Europejska ma 13 stycznia omówić sytuację w Polsce.

"Tego spotkania można się było spodziewać"

To dobrze, że Prawo i Sprawiedliwość szuka formalnych i nieformalnych dróg wpływania na sytuację w Europie - stwierdził Paweł Kowal, były wiceminister spraw zagranicznych, pytany o 6-godzinne, nieformalne spotkanie szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego z szefem FIDESZ-u i premierem Węgier Viktorem Orbanem.

"Węgierskie przepisy niezgodne z prawem Unii". KE poucza ws. imigrantów

Komisja Europejska rozpoczęła w czwartek postępowanie wobec Grecji, Włoch i Chorwacji, nakazując im pobieranie odcisków palców od osób ubiegających się o azyl. Odrębne postępowanie KE wszczęła wobec Węgier, kwestionując przyjęte niedawno przez ten kraj restrykcyjne przepisy azylowe, m.in. kary więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę.

Awaryjne lądowanie w drodze do Egiptu. Policja: fałszywy alarm

Samolot lecący z Berlina do Hurghady ze 140 osobami na pokładzie wylądował awaryjnie w Budapeszcie. Przyczyną przerwania lotu miała być anonimowa groźba zamachu. Węgierskie służby nie znalazły na pokładzie żadnych materiałów wybuchowych. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Węgry zaskarżyły obowiązkowe kwoty imigrantów

Rząd Węgier zaskarżył w czwartek w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej w sprawie obowiązkowego rozmieszczania uchodźców w państwach UE na podstawie kwot – poinformowało węgierskie ministerstwo sprawiedliwości.

"Orwellowski pomysł" rządu Orbana: szpiedzy w redakcjach

Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović powitała zrezygnowanie przez Węgry z instalowania szpiegów w redakcjach. Pozostaje jednak zaniepokojona tym, że rząd premiera Viktora Orbana w ogóle brał pod uwagę taki "orwellowski pomysł".