Węgry

Węgry

Zagraniczni inwestorzy, którzy nabędą obligacje skarbu państwa węgierskiego o wartości co najmniej ćwierć miliona euro, mogliby otrzymać w zamian obywatelstwo węgierskie - wynika z projektu ustawy przygotowanej przez rządzącą partię Fidesz.

Jednym z symboli jesieni, oprócz spadających liści, są klucze odlatujących ptaków. Migrujące gatunki we wrześniu i październiku gromadzą się w dużych grupach, szykując się do odlotów. Na miejsce największej zbiórki żurawi na węgierskiej puszcie przyleciało już ponad 50 tys. tych ptaków.

Rząd Węgier opublikował w pięciu ogólnokrajowych dziennikach płatne ogłoszenia, deklarujące, iż "nie ugnie się przed Międzynarodowym Funduszem Walutowym". Władze zapowiadają, że nie wprowadzą sugerowanych oszczędności w zamian za pomoc kredytową.

Na Węgrzech jest tak pogodnie, że mało kto myśli o tym, iż wrzesień zbliża się wielkimi krokami. Mieszkańcy tego środkowoeuropejskiego kraju weekend spędzają m.in. nad Balatonem, uciekając do wody przed 35-stopniowym upałem.

Węgrzy liczą straty po gwałtownych nawałnicach, które przetoczyły się przez kraj w nocy z niedzieli na poniedziałek. Wichury powalały drzewa, zrywały dachy i linie energetyczne, zablokowały też kolej nad Balaton. Ekstremalne warunki pogodowe unieruchomiły lotnisko pod Budapesztem i zmusiły samolot LOT-u do lądowania w Wiedniu.

Powalone drzewa, pozrywane linie energetyczne i setki strażaków na ulicach. Tak wygląda krajobraz po burzach, jakie przeszły nad Balatonem w nocy z wtorku na środę. Prędkość wiatru towarzyszącego burzom dochodziła do 115 km/h.

W poniedziałkowy poranek grad zasypał północno-wschodnie Węgry. Ponadto region nawiedziły wichury. Domy i samochody wielu Węgrów zostały kompletnie zdewastowane.

Fale upałów goszczą nie tylko w Polsce. Wysokie temperatury dotarły także do Węgier. Ze słonecznej aury skwapliwie skorzystali mieszkańcy tego kraju, którzy tłumnie zapełnili plaże - m.in. nad Balatonem - i baseny.

Austrię i Węgry ogarnęła w piątek fala tropikalnych upałów. Temperatura rośnie z godziny na godzinę. Na północy Austrii już o godz. 10.00 było 35 st. C, a w ciągu dnia temperatura ma przekroczyć 39 stopni. Nawet w Alpach na wysokości 2000 metrów słupek rtęci nie spada poniżej 20 stopni, co jest absolutnym rekordem nienotowanym od ponad stu lat.

U nas trąby powietrzne, a u Węgrów grad wielkości kurzych jaj. Średnica lodowych kul sięgała kilku centymetrów. Gwałtowne zjawiska pogodowe dają się we znaki całej Europie Środkowej.

Żółwia jaszczurowatego, niezwykle drapieżnego gada, wyłowiło w piątek z węgierskiej rzeki dwóch mężczyzn. Śmiałkowie aż przez pół godziny próbowali obezwładnić szaleńczo kąsające zwierzę. Kiedy oglądaliśmy wideo, na którym żółw miażdży swoimi szczękami arbuza, przyszło nam jedno na myśl: forfiter...

Węgierski parlament znowelizował w czwartek ustawę medialną, zwalniając dziennikarzy z ciążącego na nich dotychczas obowiązku ujawniania źródeł swoich informacji.

Od początku sierpnia Węgrzy będą musieli płacić podatek od rozmowy przez telefon. Stosowne prawo uchwalił parlament głosami rządzącego centroprawicowego ugrupowania Fidesz. Rząd premiera Wiktora Orbana szuka w ten sposób funduszy na załatanie dziury budżetowej.

Parasole, lody, woda z fontanny - w Budapeszcie w ostatnich dniach szukano różnych sposobów na ochłodę. Gorące słońce podniosło temperatury na Węgrzech do rekordowych jak na tę porę roku wartości. To efekt mas zwrotnikowego powietrza, które kształtowało pogodę w całej środkowo-wschodniej części Europy.