Węgry

Węgry

Stabilizuje się sytuacja po silnych opadach śniegu, jakie nawiedziły Europę Środkową. W środę z największymi utrudnieniami walczyły Węgry w regionach przy północnych granicach tego kraju ze względu na śnieg nieprzejezdna była część dróg. Ze względu na warunki opóźnione były niektóre połączenia na wiedeńskim lotnisku.

Atak zimy wywołuje coraz większe utrudnienia przy granicy węgiersko-słoweńskiej. W przygranicznych regionach na Węgrzech z powodu opadów śniegu we wtorek utknęły setki ciężarówek, zabrakło już dla nich miejsc parkingowych. Trudne warunki panują na drogach i na kolei w całej Europie Środkowej.

Węgierscy bezrobotni wyruszyli w sobotę w marszu głodowym z miasta Nyiregyhaza na północnym wschodzie Węgier do stolicy tego kraju. W niedzielę mimo ulewnego deszczu i przenikliwego zimna dołączyli do nich mieszkańcy środkowych rejonów kraju. Do Budapesztu zamierzają dotrzeć 11 lutego - na rozpoczęcie wiosennej sesji parlamentu i przed jego gmachem zorganizować antyrządowy protest.

Gwałtowny atak zimy sparaliżował w czwartek komunikację w Austrii, na Słowacji, w południowych Czechach i na północy Węgier. W ciągu kilku godzin w całym rejonie spadło 30 centymetrów śniegu. Policja apeluje do zmotoryzowanych o pozostawienie samochodów w domach. Według synoptyków Austrii, Słowacji i Węgier, tak intensywne opady śniegu zdarzają się zaledwie raz na dziesięć lat.

Warto patrzeć na Węgry, bo inwestorzy trzymają Polskę i Węgry w tej samej szufladce. Węgry stoją też w obliczu zmian władz Banku Centralnego gościem programu Wartość! jest Adam Narczewski z XTB. Pytamy go, czy złoty z forintem jadą na tej samej karuzeli?

O możliwościach rozwoju wspólnej polityki bezpieczeństwa i obrony UE rozmawiali w sobotę i niedzielę w Wiśle przedstawiciele państw Grupy Wyszehradzkiej - poinformowało BBN. W sesji podsumowującej udział wziął prezydent Bronisław Komorowski.

Do nas ma powrócić za kilka dni, do Węgier dotarła już w poniedziałek. Śnieżna zima, bo o niej mowa, pokazała się w pełnej krasie w komitacie Vas na zachodzie kraju.

Węgierskie sowy uszate postanowiły zakosztować miejskiego życia. Ostatnio coraz więcej tych ptaków widują mieszkańcy Debreczyna - drugiego co do wielkości miasta tego kraju. Eksperci przewidują, że coraz więcej uszatek będzie w miastach nie tylko zimować, ale mieszkać na stałe.

Nawet pług śnieżny nie wybronił się przed wpadnięciem do rowu na jednej z dróg we wschodnich Węgrzech. Takich przypadków było więcej, bo kierowcy nie radzili sobie w śnieżycy na oblodzonych drogach. Podobne kłopoty dały się we znaki zmotoryzowanym w sąsiedniej Rumunii.

Ponad 2 tys. studentów wyższych uczelni protestowało w poniedziałek wieczorem w Budapeszcie przeciw nowej ustawie o szkolnictwie wyższym, która wprowadza częściową odpłatność za studia na niektórych kierunkach.

Nie ustępują trudne zimowe warunki w Czechach. W poniedziałek śnieżyce wciąż komplikują sytuację na drogach w zachodnich i północnych rejonach kraju. Coraz więcej ofiar zbiera mróz - ich liczba wzrosła już do co najmniej pięciu.

Wypadek, do którego doszło w czwartek na południu Węgier, może być ostrzeżeniem dla innych kierowców, żeby nie lekceważyli zimowych warunków na drogach. Nieostrożny manewr na oblodzonej drodze skończył się śmiercią jednej osoby, sześć trafiło do szpitala. Było tak ślisko, że do rowu wpadły nawet ambulans i wóz strażacki.

Może to przez kryzys, może przez rosnące w różnych częściach Europy nastroje faszystowskie, ale - niestety - powraca język znany nam z czasów II wojny światowej. Lider Jobbika, czyli jednej z najważniejszych partii politycznych Węgier zażądał listy Żydów zajmujących kluczowe stanowiska w kraju. W kraju zawrzało i tysiące Węgrów w proteście wyszło na ulicę

- Twarze wszystkich policjantów pokazywanych w telewizji i na zdjęciach muszą być zamazane - orzekł węgierski Sąd Najwyższy. Pokazać czyjąś twarz będzie można tylko w przypadku jasnej zgody filmowanego funkcjonariusza.

"Węgierscy uczestnicy Marszu Niepodległości zatrzymani na lotnisku w Modlinie" - takie informacje pojawiły się w piątek na kilku portalach internetowych. Straż graniczna zaprzeczyła, że doszło do zatrzymań. Z kolei ambasada Węgier w oświadczeniu przesłanym tvn24.pl poinformowała, że 40 pasażerów lotu z Budapesztu zostało skontrolowanych przez straż graniczną, po czym wpuszczono ich na terytorium Polski. Przy kontroli obecny był węgierski konsul.