Węgry

Węgry

Raport krytykujący reformy konstytucyjne na Węgrzech jest "nieuczciwy wobec Węgrów" i zagraża Europie - oświadczył w Strasburgu Viktor Orban. Część europosłów broniła dokumentu, jednak szef węgierskiego rządu zapowiedział, że go nie zaakceptuje. Po stronie premiera Węgier stanęło kilku polskich europosłów.

"Niebo i ziemia się połączyły. To było straszne. Wciąż jestem w szoku". Tak brzmiała reakcja jednej z mieszkanek chorwackiego Osijeku na nawałnicę, która przeszła przez miasto. Z burzami zmagali się też Węgrzy.

Fala kulminacyjna płynąca Dunajem zmierza na węgierskie Dunaszekcso. Tama chroniąca to miasto przed powodzią jest nieszczelna, dlatego też kilkadziesiąt okolicznych domów jest zagrożonych zalaniem.

Rekordowa fala kulminacyjna na Dunaju przepływa przez Budapeszt. Woda w rzece ma wysokość 8 metrów i 91 centymetrów. Jako krytyczną wartość, po przekroczeniu której stolicy Węgier grozi zalanie, wskazuje się 9 - 9,3 m.

Węgrzy, mobilizowani przez premiera swojego kraju, szykują się na atak Dunaju. W Budapeszcie najtrudniej ma być w poniedziałek, jednak już w piątek woda sięgnęła wejścia znajdującego się w stolicy węgierskiego parlamentu.

Wielka woda dociera na Słowację i Węgry. Od kilkudziesięciu godzin stale rośnie poziom wody w Dunaju. Mieszkańcy Bratysławy przygotowują się na przyjście fali kulminacyjnej - zamknięto miejskie bulwary i ogłoszono stan ostrzegawczy. Bratysława szykuje się do ewakuacji.

Informacje na temat obozu zagłady Auschwitz mijają się z prawdą - powiedział w czwartek poseł skrajnie prawicowej partii Jobbik Tamas Gaudi-Nagy w parlamencie Węgier. Zasugerował też, że świadectwa historyczne o Holokauście są nieprawdziwe bądź przesadzone. To kolejne kontrowersyjne wystąpienie członków tego ugrupowania na temat Holokaustu i Żydów.

Dyplomatyczna awantura na linii Berlin - Budapeszt. Szef niemieckiego MSZ uznał za "godne pożałowania" słowa premiera Węgier porównujące politykę Merkel do polityki III Rzeszy. Orban zareagował w ten sposób na ostre wystąpienia niemieckich polityków ws. Węgier.

W nocy z piątku na sobotę nad Węgrami przeszły intensywne burze. Towarzyszył im porywisty wiatr i duże opady deszczu. W Brabancji i Szentistvanie z powodu podtopień ewakuowano mieszkańców podtopionych terenów.

Rwące potoki wody na ulicach, zalane błotem ogródki, gruby na 30 cm dywan z gradowych kul. Tak przedstawia się krajobraz po nawałnicach, które w poniedziałek nawiedziły północny wschód Węgier.

Kolejka zasilana energią słoneczną stała się w sobotę nową atrakcją turystyczną węgierskiej miejscowości Kiralyret w górach na północy kraju. Już w pierwszym dniu na torach cieszyła się ogromną popularnością.

Trzęsienie ziemi o sile 4,8 w skali Richtera wystąpiło w nocy na Węgrzech. Epicentrum znajdowało się w pobliżu miejscowości Heves. Wstrząsy odczuwalne były w oddalonym o 100 km Budapeszcie.

Ogromne obszary węgierskiego stepu - puszty - znalazły się pod kilkumetrową warstwą wody. Tereny te stanowią część najstarszego węgierskiego parku narodowego.