Węgry

Węgry

Siedem osób trafiło do szpitala po gwałtownych burzach, które we wtorek wieczorem przetoczyły się przez Węgry. Towarzyszące im ulewne deszcze niemalże utworzyły strumienie na ulicach. Silny, porywisty wiatr powalił dziesiątki drzew, połamał gałęzie i wyrządził liczne szkody.

Laseczkę wąglika (Bacillus anthracis) stwierdzono w wołowinie w powiecie Heves na wschodzie Węgier. Jedna osoba z objawami choroby została poddana terapii - poinformowała w poniedziałek wieczorem służba weterynaryjna. To kolejny przypadek wąglika w tym kraju.

Węgierski eurodeputowany Bela Kovacs ze skrajnie prawicowej partii Jobbik jest w swoim kraju podejrzewany o szpiegowanie przeciwko UE. Węgierska prokuratura wystąpiła do Parlamentu Europejskiego o uchylenie jego immunitetu - napisał w czwartek "Magyar Nemzet".

Węgry nie domagają się autonomii terytorialnej dla mniejszości węgierskiej na Ukrainie - oświadczył minister spraw zagranicznych Janos Martonyi. Nawiązał do wcześniejszego wystąpienia premiera Viktora Orbana, w którym doszukiwano się takiego postulatu.

Węgrzy, którzy mieszkają na terytorium Ukrainy, powinni otrzymać autonomię i podwójne obywatelstwo. Takie oczekiwania pod adresem Kijowa przedstawił w parlamencie węgierskim premier Viktor Orban. - W sprawie wypowiedzi premiera Orbana uważam ją za niefortunną, przykro mi to mówić - ocenił premier Donald Tusk.

Viktor Orban, zatwierdzony w sobotę przez parlament na kolejną kadencję jako premier Węgier, oświadczył, że chce autonomii dla etnicznych Węgrów za granicą, w Europie Środkowej. Zapewniał, że popierają oni jego politykę zjednoczenia narodu "ponad granicami".

Zakażenie wąglikiem zabiło lwa w zoo w węgierskim Debreczynie. Ogród został czasowo zamknięty, a weterynarze i lekarze pracują nad tym, by nie dopuścić do rozwinięcia się kolejnych przypadków choroby wśród zwierząt albo pracowników. Zapewniają jednak, że nikt z odwiedzających nie został narażony na kontakt z bakterią.

Likwidacja OFE, wprowadzenie podatku bankowego, wyższe podatki dla najbogatszych - to tylko niektóre reformy premiera Węgier Wiktora Orbana. Jak wynika z wstępnych wyników w wyborach parlamentarnych, które odbyły sie w niedzielę - po przeliczeniu 96 proc. oddanych kart do głosowania, partia Fidesz zdobywa 44,61 proc. głosów. Na czym polegaja rządy Wiktora Orbana i jak zmieniły one gospodarkę Węgier?

Centroprawicowa partia Fidesz odniosła zdecydowane zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych na Węgrzech zdobywając ponad 44 proc. głosów. O sukcesie może mówić też skrajnie prawicowy Jobbik, który przekroczył poziom 20 proc. głosów.

Węgrzy w niedzielę wybierają parlament. Sondaże wskazują, że wygra prawicowa partia Fidesz premiera Viktora Orbana, oskarżana od czterech lat o antydemokratyczne tendencje.