Węgry

Węgry

Amerykański Senat zatwierdził wybór producentki telewizyjnej Colleen Bell na stanowisko ambasadora na Węgrzech. Bell w polityce nie jest znana i decyzję prezydenta Baracka Obamy zatwierdzoną przez wyższą izbę parlamentu skrytykował senator John McCain. Bell w czasie kampanii w 2012 r. zebrała na fundusz sztabu wyborczego Obamy ponad dwa miliony dolarów.

Bruksela sprzeciwia się zacieśnianiu więzi węgiersko-rosyjskim. Unia krytykuje pomysł budowania gazociągu South Stream prowadzącego z Rosji do państw południowych z pominięciem Ukrainy. A Budapeszt broni swojej decyzji i chce rozpocząć budowę odcinka gazociągu południowego w przyszłym roku. Zdaniem węgierskiego sekretarza stanu ds. energetyki South Stream jest jedynym sposobem na zapewnienie Węgrom dostaw gazu.

Ponad 10 tysięcy ludzi demonstrowało w poniedziałek późnym wieczorem w Budapeszcie przeciwko centroprawicowemu rządowi Viktora Orbana. Manifestanci żądali m.in. dymisji premiera, oskarżając go o tolerowanie korupcji wśród swoich urzędników i prowadzenie polityki zbliżania Węgier do Rosji.

Grupa Wyszehradzka potwierdza zaangażowanie na rzecz niezależnej i stabilnej Ukrainy w granicach uznawanych przez społeczność międzynarodową - głosi oświadczenie szefów dyplomacji V4. Grupa Wyszehradzka apeluje do rządu Ukrainy o wsparcie reform zbliżających ten kraj do UE.

Tysiące protestujących może jutro pojawić się przed węgierskim ministerstwem gospodarki. Wszystko przeciwko zapowiedziom wprowadzenia podatku od przesyłania danych przez internet. Pomysł wprowadzenia takiego podatku znalazł się w projekcie ustawy podatkowej na 2015 rok. Trafiła ona już do parlamentu. Jak pisze Reuters, krok ten może uderzyć w dostawców usług internetowych i telekomunikacyjnych, a potem w klientów.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł, że Węgry naruszyły wolność słowa kilku deputowanych opozycji, którzy zostali ukarani grzywnami za akcje protestu w sali posiedzeń parlamentu. Budapeszt ma trzy miesiące na apelację.