Węgry

Węgry

W autobusie jadącym z Pragi do Warny znaleziono bombę, która mogła zabić kilkadziesiąt osób znajdujących się w pojeździe - poinformowała prywatna bułgarska telewizja BTV. Informację potwierdziło bułgarskie ministerstwo spraw wewnętrznych, wszczęto dochodzenie w tej sprawie.

Nie wymieniając jego nazwiska, Komisja Europejska w środę upomniała węgierskiego premiera Viktora Orbana, który zaproponował przywrócenie kary śmieci. - Zniesienie kary śmierci było warunkiem wstępnym przyjęcia do UE - podkreślił przedstawiciel KE.

Węgierski parlament zdecydował, że Budapeszt przystąpi do międzynarodowej koalicji walczącej z Państwem Islamskim i wyśle 150 żołnierzy do Iraku - poinformował szef węgierskiego resortu obrony Csaba Hende.

Możemy liczyć na pełne wykonanie przez Węgry zobowiązań UE dot. sankcji wobec Rosji, mimo zróżnicowania postaw politycznych naszych krajów w kwestii kryzysu rosyjsko-ukraińskiego – oświadczył w piątek w Katowicach prezydent Bronisław Komorowski, po spotkaniu z prezydentem Węgier Janosem Aderem.

W Polsce uznajemy niejako automatycznie, że Unia Europejska to zawsze jedność i że zawsze wszystkie kraje przyjmą polski punkt widzenia na sprawy Europy Wschodniej. Sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana i można ją dosyć prosto wyjaśnić na przykładzie Węgier.

Wtorkowa wizyta Władimira Putina w Budapeszcie ściągnęła falę krytyki na Viktora Orbana. Węgierski premier, bratając się z Rosją, złamał bowiem europejską solidarność wobec Kremla - mówili goście programu "Otwarcie dnia" w TVN24 Biznes i Świat. - To jest hołd dla Władimira Putina, który w sytuacji słabnącej współpracy w UE wbija Europie nóż w plecy - powiedział Wojciech Jakóbik z BiznesAlert. W tym samym tonie wypowiadała się Grażyna Piotrowska-Oliwa, była prezes PGNiG: "to, co ma wpływ na bezpieczeństwo energetyczne naszego regionu, powinno zostać bardzo mocno podniesione".

- W szczerej i trudnej rozmowie oznajmiłam premierowi Węgier, że jedność państw UE i Grupy Wyszehradzkiej wobec sytuacji na Ukrainie ma fundamentalne znaczenie - powiedziała po spotkaniu z Victorem Orbanem premier Ewa Kopacz. Premier Węgier przyleciał do Warszawy niedługo po spotkaniu z Władimirem Putinem, który odwiedził Budapeszt we wtorek.