Węgry

Węgry

Komisja Europejska rozpoczęła w czwartek postępowanie wobec Grecji, Włoch i Chorwacji, nakazując im pobieranie odcisków palców od osób ubiegających się o azyl. Odrębne postępowanie KE wszczęła wobec Węgier, kwestionując przyjęte niedawno przez ten kraj restrykcyjne przepisy azylowe, m.in. kary więzienia dla osób nielegalnie przekraczających granicę.

Samolot lecący z Berlina do Hurghady ze 140 osobami na pokładzie wylądował awaryjnie w Budapeszcie. Przyczyną przerwania lotu miała być anonimowa groźba zamachu. Węgierskie służby nie znalazły na pokładzie żadnych materiałów wybuchowych. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Rząd Węgier zaskarżył w czwartek w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości decyzję Komisji Europejskiej w sprawie obowiązkowego rozmieszczania uchodźców w państwach UE na podstawie kwot – poinformowało węgierskie ministerstwo sprawiedliwości.

Przedstawicielka OBWE ds. wolności mediów Dunja Mijatović powitała zrezygnowanie przez Węgry z instalowania szpiegów w redakcjach. Pozostaje jednak zaniepokojona tym, że rząd premiera Viktora Orbana w ogóle brał pod uwagę taki "orwellowski pomysł".

50 czeskich policjantów odjechało w czwartek z Pragi na Węgry, gdzie pomogą w chronieniu strefy Schengen. Ich misja potrwa około miesiąca i ma kosztować około 10 mln koron (1,6 mln złotych).

Polak i Węgier – dwa bratanki, których boi się Europa. Polska zmiana władzy w zagranicznych mediach ochrzczona została drogą ku "orbanizacji". Partie Viktora Orbana i Jarosława Kaczyńskiego wiele łączy, jednocześnie jednak dzielą je poważne różnice, na czele z politykę względem Rosji. Materiał "Faktów z Zagranicy". Program od poniedziałku do piątku o 20 w TVN24 BiŚ.

Zgodnie z zapowiedzią Węgry zamknęły o północy z piątku na sobotę swą 300-kilometrową granicę z Chorwacją, aby powstrzymać napływ migrantów - poinformował rząd węgierski, podkreślając, że zdecydowano się na to, "by chronić obywateli Węgier i Europy". Szef węgierskiego MSZ Peter Szijjarto podał również, że Węgry jednocześnie tymczasowo przywrócą kontrole na granicy ze Słowenią.

O północy z piątku na sobotę zamknięta zostanie 300-kilometrowa granica Węgier z Chorwacją, aby powstrzymać napływ migrantów - poinformował węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. We wrześniu Budapeszt w tym samym celu zamknął granicę z Serbią.

Budowa ogrodzenia na granicy Węgier i Chorwacji została ukończona - poinformował w czwartek szef kancelarii premiera Janos Lazar. Policja i wojsko są gotowe do uszczelnienia granicy, jak tylko rząd podejmie taką decyzję - dodał.

W wieku 93 lat zmarł we wtorek Arpad Goencz, prezydent Węgier w latach 1990-2000 - poinformował jego asystent. Goencz objął urząd po sukcesie opozycji w pierwszych wolnych wyborach na Węgrzech w marcu 1990 r. Po zakończeniu urzędowania wycofał się z polityki.

Węgry będą zabiegały o poparcie dla działań podejmowanych, by powstrzymać falę migrantów na południowej granicy kraju z Chorwacją, podobnych do działań podjętych już na granicy z Serbią - oświadczył węgierski premier Viktor Orban. Węgier odniósł się też do austriackich zarzutów o "nazizm".