Węgry

Węgry

35 proc. ludności Węgier ma silnie lub umiarkowanie antysemickie poglądy. Jest to wzrost w porównaniu z badaniem sprzed roku – wynika z opublikowanego we wtorek sondażu ośrodka Median, wykonanego dla fundacji Tett es Vedelem (Czyn i Obrona).

Były kanclerz Niemiec Helmut Kohl zamierza spotkać się wkrótce z premierem Węgier Viktorem Orbanem - podał w poniedziałek niemiecki "Bild". Redakcja podkreśla, że Kohl zawsze bronił kontrowersyjnego polityka, uważając go za zaangażowanego Europejczyka.

Węgierski pisarz Imre Kertesz, laureat literackiej nagrody Nobla z 2002 r., zmarł w czwartek nad ranem po ciężkiej chorobie w swoim domu w Budapeszcie – poinformował szef wydawnictwa Magvetoe Kiado, Krisztian Nyary. Kertesz miał 86 lat.

Rząd węgierski postanowił przygotować pakiet posunięć antyterrorystycznych, obejmujących m.in. zmiany w konstytucji – powiadomił minister spraw wewnętrznych Węgier Sandor Pinter na konferencji prasowej w parlamencie. - Należy wyciągnąć wnioski z wydarzeń w Brukseli. Jest dla nas oczywiste, że trzeba zwiększyć środki bezpieczeństwa – oznajmił Pinter.

Węgry to pierwsze państwo w regionie, które zdecydowało się wprowadzić ujemne stopy procentowe. To zaskakująca decyzja. Każdy z 12 ekonomistów zapytanych przez "The Wall Street Journal" o prognozy, spodziewał się, że tamtejszy bank centralny nie zmieni poziomu stóp.

- Nie można stosować podwójnych standardów w UE - to główna zasada. Podwójne standardy były przeciwko Polsce, nie podoba nam się to. Po prostu - powiedział węgierski premier Viktor Orban dziennikarzom w Brukseli. Tak komentował wcześniejsze wypowiedzi szefa Parlamentu Europejskiego Martina Schulza na temat Polski.

- Rząd Węgier wydał w ubiegłym roku 80 mld forintów (257 mln euro) na przedsięwzięcia służące rozwiązaniu kryzysu migracyjnego - poinformował w piątek główny doradca premiera Viktora Orbana do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi.

Zdjęcia, na których operatorka węgierskiej telewizji przewracała 56-letniego Osamę Abdula Mohsena biegnącego z siedmioletnim synem na rękach, wywołały oburzenie na całym świecie. Kilka dni później pewien Hiszpan powiedział, że uciekiniera z Syrii przyjmie u siebie. Tak zaczęło się nowe życie piłkarskiego trenera. Wciąż jednak nie jest w pełni szczęśliwe. Telewizja Al-Dżazira wybrała się do Getafe pod Madrytem, by po pół roku zobaczyć, czy Syryjczyk jest zadowolony z miejsca, do którego trafił.