Węgry

Węgry

Delegacja komisji spraw zagranicznych Sejmu rozmawiała w Budapeszcie z przedstawicielami komisji spraw zagranicznych węgierskiego parlamentu. Szef polskiej komisji Grzegorz Schetyna spotkał się z premierem Viktorem Orbanem i ministrem spraw zagranicznych Peterem Szijjarto.

Węgry rozpoczęły wzmacnianie ogrodzenia chroniącego przed napływem imigrantów na granicy z Serbią – poinformował doradca premiera Węgier Viktora Orbana do spraw bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi.

Szef dyplomacji Węgier Peter Szijjarto oświadczył w środę, że decyzja UE o przedłużeniu sankcji gospodarczych wobec Rosji powinna być transparentna i zapaść na drodze otwartej dyskusji. Szijjarto rozmawiał w Budapeszcie z szefem MSZ Rosji Siergiejem Ławrowem.

Węgrzy i Polacy mają prawo oczekiwać więcej szacunku od byłych i obecnych przywódców Stanów Zjednoczonych – oświadczył w piątek premier Węgier Viktor Orban w Radiu Kossuth, odnosząc się do słów Billa Clintona. Orban powtórzył też, że Bruksela traktuje Polaków niesprawiedliwie i obraźliwie.

Żołnierze kurdyjscy, którzy odnieśli obrażenia na polu walki, przechodzą rehabilitację w szpitalu wojskowym w Budapeszcie – poinformował na konferencji prasowej dyrektor Centrum Zdrowotnego Wojska Węgierskiego płk Robert Tamas.

Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu, skazując Węgry za złamanie swobody wypowiedzi opozycji, odniósł się do wcześniejszych przepisów, które zostały już zmienione – zaznaczył w środę wiceszef węgierskiego parlamentu Gergely Gulyas. W 2013 roku siedmiu posłów opozycyjnych ugrupowań zostało ukaranych grzywnami i nie miało prawa do odwołania się od tej kary.

Parlament węgierski przyjął we wtorek nowelizację ustawy o administracji socjalnej, zgodnie z którą świadczenia przysługujące osobom ubiegającym się o azyl i objętym ochroną międzynarodową zostaną stopniowo obcięte.

Węgierski eksport do Rosji drastycznie spadł, odkąd pogorszeniu uległy stosunki Unii Europejskiej z Moskwą - podał w niedzielę na swojej stronie internetowej prawicowy dziennik "Magyar Nemzet". Podkreślił jednak, że nie jest to znacząca wielkość dla całości eksportu.