Węgry

Węgry

Ukraina pospiesza Węgry: w czwartek wydalimy konsula

Kijów w czwartek przekaże Budapesztowi notę dyplomatyczną o konieczności opuszczenia Ukrainy przez konsula Węgier, który odpowiada za wydawanie paszportów węgierskich obywatelom ukraińskim na Zakarpaciu - oświadczył w środę szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin.

Ukraina: wydalimy konsula Węgier, jeśli Budapeszt sam go nie odwoła

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin dał Węgrom czas do końca tygodnia na odwołanie ich konsula w mieście Berehowe w obwodzie zakarpackim, odpowiedzialnego za wydawanie paszportów żyjącym tam przedstawicielom mniejszości węgierskiej. - Rosja wykorzystuje tę sytuację do naszej destabilizacji - stwierdził.

Taśmy, paszporty i oskarżenia. Węgry grożą Ukrainie

Rząd Węgier nie pozwoli na dalsze pogarszanie sytuacji Węgrów w obwodzie zakarpackim Ukrainy i zdecydowanie potępia próby ich zastraszania – oświadczył szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. To reakcja po opublikowaniu przez media filmu z uroczystości wręczania węgierskich paszportów mieszkańcom miasta Berehowe w obwodzie zakarpackim.

Sojusznik Orbana nabiera dystansu. "Rozmowy nie mają mocy prawnej"

Centroprawicowy bułgarski premier Bojko Borisow zdystansował się w środę wieczorem od wcześniejszej decyzji bułgarskiego rządu w sprawie poparcia dla rządu premiera Victora Orbana w konfrontacji władz Węgier z instytucjami Unii Europejskiej. Jak powiedział, rezultat rozmów toczonych podczas roboczych spotkań ministerialnych nie ma "mocy prawnej" - podkreślił Borisow.

"Orban postanowił zagrać o wiele więcej. Z punktu widzenia jego ambicji Węgry są za małym krajem"

Od paru tygodni rysuje się przywództwo ideologicznego frontu w Europie, które głosi zamiar przejęcia instytucji europejskich. Viktor Orban jest w nim kluczową osobą - stwierdził komentator TVN24 BiS Jan Maria Rokita w programie "Horyzont" TVN24. Razem z Olafem Osicą, analitykiem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, komentował stan relacji Węgier z instytucjami Unii Europejskiej.

Szef MSZ Włoch o "szaleństwie lewicowej Europy"

Rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie uruchomienia art. 7 unijnego traktatu wobec Węgier to "akt polityczny, szaleństwo lewicowej Europy, która nie może pogodzić się ze zmianami" - oświadczył szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini. Ponownie stanął w obronie premiera Węgier Viktora Orbana.

Sekretarz generalny ONZ krytykuje Węgry. Budapeszt mówi o "zemście"

Jako "zemstę sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa" określił szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto fakt, że w nowym raporcie ONZ Węgry wymieniono wśród krajów nękających obrońców praw człowieka. Szijjarto powiedział na konferencji prasowej, że Węgry znalazły się na liście, na której absolutnie nie powinny się znaleźć.

Spotkanie Orbana i Putina. "Sposób na zminimalizowanie strat"

Premier Węgier Viktor Orban i prezydent Rosji Władimir Putin będą w przyszłym tygodniu rozmawiać między innymi o kwestiach energetycznych - zapowiedział w środę szef węgierskiej dyplomacji Peter Szijjarto. Jak dodał, Węgry muszą znaleźć sposób na zminimalizowanie swoich "strat spowodowanych sankcjami" nałożonymi na Rosję.

Rząd Węgier uważa głosowanie Parlamentu Europejskiego za nieważne

Rząd węgierski uważa decyzję Parlamentu Europejskiego o przyjęciu rezolucji w sprawie Węgier za "pozbawioną mocy prawnej" i analizuje obecnie niezbędne kroki, jakie można podjąć w tej sprawie - napisali w oświadczeniu węgierscy delegaci w Europejskiej Partii Ludowej. Jak argumentowali, nie został spełniony "warunek większości wymaganej w artykule 354 Traktatu o funkcjonowaniu UE".

"Decyzja Parlamentu Europejskiego jest niczym więcej jak małostkową zemstą"

"Małostkową zemstą na Węgrzech" i "decyzją osiągniętą dzięki oszustwu" nazwał przegłosowanie w środę w Parlamencie Europejskim rezolucji uruchamiającej artykuł 7 traktatu unijnego wobec Węgier szef dyplomacji tego państwa. Peter Szijjarto przedstawił to stanowisko po posiedzeniu rządu na konferencji prasowej w Budapeszcie.