Węgry

Węgry

- Opozycyjna Koalicja Demokratyczna jest za tym, by nie głosować w referendum w sprawie obowiązkowych kwot przyjmowania uchodźców, które odbędzie się na Węgrzech 2 października – powiedział w piątek jej szef Ferenc Gyurcsany, otwierając kampanię przed referendum.

Niezidentyfikowany napastnik wszedł do domu w węgierskim mieście Nyiregyhaza i z bliskiej odległości strzelił w głowę kobiecie i mężczyźnie. Świadkami zbrodni były około 7-letnie bliźnięta, które w stanie głębokiego szoku trafiły do szpitala.

Na 13 lat więzienia skazał we wtorek sąd w Budapeszcie ekstremistę Gyoergya Budahazyego za działalność terrorystyczną w latach 2007-2009. Jego 16 towarzyszy otrzymało niższe wyroki – poinformowała agencja MTI.

Siedmiu mężczyzn uciekło ze strzeżonego ośrodka dla imigrantów w Kiskunhalas przy granicy z Serbią - poinformował w środę doradca premiera Węgier Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi.

Premier Węgier Viktor Orban oświadczył we wtorek, że plany Partii Demokratycznej dotyczące polityki zagranicznej Stanów Zjednoczonych są "złe dla Europy, zabójcze dla Węgier". Równocześnie dodał, że polityka republikańskiego kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa jest "dobra dla Europy i ma żywotne znaczenie dla Węgier".

Szakale złociste, które rozmnożyły się na południu Węgier, powodują miliardowe straty. Zabijają zwierzęta leśne oraz hodowlane – informuje dziennik "Magyar Hirlap". Za kilka dni ma się zacząć trwający tydzień masowy odstrzał drapieżników.

"Nowy rząd rozpoczął urzędowanie w Polsce ponad pół roku temu i od tego czasu wprowadził w kraju gruntowne zmiany. Gabinet kierowany przez centroprawicowe Prawo i Sprawiedliwość kopiuje model węgierski sprzed paru lat i niemal wszystkie ważne posunięcia przejął od rządu Orbana” – pisze we wtorek analityk węgierskiego portalu Portfolio, podkreślając, że wiele posunięć polskich władz jest powtórzeniem tego, co zrobiono na Węgrzech. Premier Węgier Viktor Orban i rząd Polski chcą wspólnie kierować Europą Środkową – pisze Karoly Beke.

Węgry znacznie wzmocniły ochronę granicy z Serbią i Chorwacją – powiedział we wtorek w telewizji M1 doradca premiera Viktora Orbana ds. bezpieczeństwa wewnętrznego Gyoergy Bakondi. Organizacje obrony praw człowieka potępiły przepisy ustawy, która to umożliwiła.

Węgry chcą przyciągnąć nad Dunaj przedsiębiorstwa, które po Brexicie opuszczą Wielką Brytanię. W tym celu rząd przygotował specjalną listę zachęt dla inwestorów, ponieważ spodziewa się zmniejszenia strumienia funduszy unijnych dla Europy Środkowo - Wschodniej. Jednocześnie Budapeszt zapewnia, że w UE pozostanie.