Węgry

Węgry

Zawieszenie ugrupowania Fidesz premiera Węgier Viktora Orbana w prawach członka Europejskiej Partii Ludowej (EPL) to "absurdalna" decyzja - ocenił szef MSW Włoch, wicepremier Matteo Salvini. Polityk zapewnił o swoim poparciu i przyjaźni wobec premiera Węgier.

Chcemy budować lepszą przyszłość, nowoczesność, chcemy europejskiego poziomu życia na Węgrzech i w Polsce - mówił w piątek w Budapeszcie premier Mateusz Morawiecki po złożeniu wieńca pod pomnikiem generała Józefa Bema. Po południu szef rządu zakończył wizytę na Węgrzech i wrócił do kraju.

Zarówno szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber, jak i premier Węgier Viktor Orban chcą, aby rządzący na Węgrzech Fidesz pozostał w EPL - oświadczył we wtorek kierujący kancelarią premiera minister Gergely Gulyas. Sam Weber zaznaczył jednak, że problemy między EPL i Fideszem "nie zostały jeszcze rozwiązane".

Lider Forza Italia Silvio Berlusconi zapewnił w piątek szefa rządu Węgier Viktora Orbana, że będzie stał po jego stronie i nie zagłosuje za wykluczeniem jego ugrupowania Fidesz z Europejskiej Partii Ludowej. Włoski polityk wezwał jednak Orbana, by spełnił "niektóre" prośby kierowane do niego przez EPL.

Premier Węgier Viktor Orban nie wykluczył, że Fidesz znajdzie się poza Europejską Partią Ludową (EPL) w Parlamencie Europejskim. Zapowiedział w piątek, że jeśli do tego dojdzie, rozmowy o nowym projekcie rozpocznie przede wszystkim w Polsce. Mówił o tym w Radiu Kossuth.

- Jestem osobą, która buduje mosty, ale z drugiej strony nie można się godzić na wszystko - powiedział w wywiadzie z Polską Agencją Prasową szef grupy Europejskiej Partii Ludowej (EPL) w Parlamencie Europejskim Manfred Weber. Skomentował w ten sposób napięcie pomiędzy instytucjami w Brukseli i Strasburgu a rządem Viktora Orbana. W rozmowie poruszył też kwestie powstałej w Polsce Koalicji Europejskiej i budowę gazociągu Nord Stream 2.

Premier Węgier Viktor Orban za sprawą antyimigranckich plakatów w kampanii wyborczej wdał się w kolejny spór z Komisją Europejską. Liderzy Europejskiej Partii Ludowej, największej frakcji w europarlamencie, do której należy Fidesz, tracą cierpliwość do węgierskiego przywódcy i rozważają wykluczenie jego partii. Materiał programu "Polska i Świat".

Premier Węgier Viktor Orban przekroczył czerwoną linię - oświadczył we wtorek przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL) Joseph Daul w wywiadzie dla dziennika "Die Welt". Zapowiedział też, że kolejne zjazdy partii zadecydują o ewentualnym usunięciu Fideszu z EPL. - Na razie nie podjęto żadnej fundamentalnej decyzji, ale wszystkie opcje są możliwe - powiedział szef EPL w Parlamencie Europejskim, Manfred Weber.

Dzienny rekord temperatury padł w czwartek na Węgrzech. W Sarvarze na zachodzie kraju pomiar pokazał 23,5 stopnia Celsjusza - poinformował Krajowy Urząd Meteorologiczny na swojej stronie internetowej.

Wszyscy wyborcy na Węgrzech otrzymają listy od premiera Viktora Orbana informujące o planach Brukseli - oświadczył we wtorek sekretarz stanu do spraw komunikacji międzynarodowej Zoltan Kovacs. Jest to dalszy ciąg przeprowadzanej przez węgierki rząd "akcji informacyjnej o brukselskich planach pobudzających imigrację".

Ministerstwo obrony Węgier odsprzedaje wszystkie będące w jego posiadaniu rosyjskie myśliwce MiG-29 - poinformował we wtorek portal Radia Swoboda. Na otwarty przetarg wystawiono flotę 19 samolotów. Węgierskie myśliwce tego typu zostały wycofane ze służby w 2010 roku.