Węgry

Węgry

O swoim poparciu dla poszerzenia Unii Europejskiej o kraje Bałkanów Zachodnich zapewnili w czwartek prezydenci krajów Grupy Wyszehradzkiej. Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że w październiku zostaną określone kryteria akcesji do Unii Europejskiej dla Macedonii Północnej i Albanii.

- Europa potrzebuje więcej rynków, liczniejszej siły roboczej, większego potencjału gospodarczego, większego wzrostu i większego bezpieczeństwa i wszystko to możemy dostać od Bałkanów Zachodnich – stwierdził w piątek premier Węgier Viktor Orban.

List do Matteo Salviniego skierował w czwartek Viktor Orban. Premier Węgier podziękował byłemu włoskiemu wicepremierowi za pracę na rzecz Włoch i Europy. Napisał, że lider Ligi "chciał zapobiec napływowi nielegalnych migrantów do Europy" i walczył "o zachowanie europejskiego dziedzictwa chrześcijańskiego".

Komisja Europejska postanowiła skierować sprawę do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przeciwko Węgrom w związku z polityką imigracyjną tego kraju. Budapeszt uznał za przestępstwo działania związane ze wsparciem dla osób ubiegających się o azyl.

Ekipy ratownicze zakończyły we wtorek po południu operację podnoszenia z Dunaju wraku statku wycieczkowego Hableany, który pod koniec maja zatonął w Budapeszcie po zderzeniu z dużo większą jednostką. W trakcie prac przy wraku nurkowie wydobyli cztery kolejne ciała.