USA

USA

W TVN24 Biznes i Świat śledzimy pracę Unii Europejskiej nad wprowadzeniem kolejnych, tym razem sektorowych sankcji wobec Rosji. Dziś ambasadorowie państw UE mają dodać do listy objętych sankcjami wizowymi i finansowych kolejne osoby i spółki, zaangażowane albo wspierające destabilizację Ukrainy. Na czarnej liście mają znaleźć się ludzie z najbliższego otoczenia prezydenta Rosji Władimira Putina i oligarchów. Na naszej antenie nie zabraknie też doniesień ze wschodu Ukrainy i Strefy Gazy.

W wojnie jądrowej między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim i Chinami w 1963 r. mogło zginąć nawet 71 mln obywateli amerykańskich, a rok po ataku jądrowym na Amerykę liczba ofiar sięgnęłaby nawet 100 milionów, czyli ponad połowy ówczesnych mieszkańców USA. Równocześnie wojna jądrowa kosztowałyby w pierwszych dniach życie 76 milionów obywateli radzieckich i chińskich.

Satelity NASA wykazały "szokującą" skalę marnowania wód gruntowych rzeki Kolorado, przepływającej przez siedem stanów i część Meksyku. Od 2004 roku Amerykanie "przepuścili" ponad 60 km sześciennych wody. - Nie przejmując się faktem, że zbiorniki pod powierzchnią, w przeciwieństwie do tych na powierzchni, się nie uzupełniają - alarmują badacze.

Przez stan Arizona przetoczyła się gigantycznych rozmiarów burza piaskowa. W chmurze nanoszonego z prędkością 48-64 km/h piachu, pyłu i kurzu niemal zupełnie zniknęło miasto Phoenix, stolica hrabstwa Maricopa. Meteorolodzy jeszcze przed nawałnicą zalecali szczelne zamknięcie okien i nie wychodzenie na zewnątrz.

Cena kanapki Big Mac może być światowym miernikiem siły nabywczej? Prestiżowy "The Economist" od lat przekonuje, że tak. Proste porównanie pokazuje m.in., że Amerykanie za kanapkę płacą 4 dolary i 80 centów, a Polacy tylko 3 dolary. Z zestawienia "Indeks Big Mac" wynika również, że za euro powinniśmy płacić 2,50 a nie 4,14 złote.

Hamburgery i owocowe shaki oferowane w restauracjach McDonald's mogą być największymi ofiarami pogorszenia stosunków między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Rosyjskie służby sanitarno-żywnościowe złożyły wniosek o zablokowanie sprzedaży m.in. niektórych hamburgerów, cheeseburgerów i lodów.

Przedstawiciel wymiaru sprawiedliwości w Teheranie Golamhusajn Ismaili potwierdził, że w Iranie zatrzymano korespondenta amerykańskiego dziennika "Washington Post" i jego żonę, również dziennikarkę.

O 1,7 proc. wzrośnie gospodarka USA w 2014 roku - szacują eksperci z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Dzisiejsza prognoza wzrostu amerykańskiej gospodarki jest mniejsza niżeli ta sprzed miesiąca, kiedy to MFW twierdził, że PKB USA zwiększy się o 2 proc.

Prorosyjscy rebelianci najpewniej "przez pomyłkę" zestrzelili boeinga 777 - podały amerykańskie źródła wywiadowcze. Rosja "stworzyła warunki" do zestrzelenia, ale to separatyści odpalili pocisk - dodały. Jedno ze źródeł w amerykańskim wywiadzie potwierdziło, że rozmowy między separatystami nagrane przez Ukraińców zostały sprawdzone i "są wiarygodne".

Podczas agresywnych prowokacji policyjnych po atakach z 11 września 2001 roku Federalne Biuro Śledcze (FBI) "zachęcało, nakłaniało, a czasami nawet opłacało" amerykańskich muzułmanów, by dokonywali oni zamachów - głosi raport Human Rights Watch.

Specjalni "wodni policjanci" będą sprawdzać przestrzeganie ograniczeń zużycia wody w Los Angeles. Coraz silniejsze restrykcje wymusza rekordowa susza, która nęka Kalifornię już trzeci rok. Zabronione jest nie tylko mycie samochodu czy podlewanie trawnika poza wyznaczonymi porami, ale nawet podanie szklanki wody klientowi restauracji bez pytania, czy jej sobie życzy.