USA

USA

"NRA ma krew na rękach", "Zabiliście nasze dzieci" - transparenty z takimi hasłami pojawiły się na konferencji prasowej Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego USA. NRA zabrała głos w sprawie masakry w szkole Sandy Hook. Według niej, przed kolejną tragedią ma zabezpieczyć dzieci silniejsza ochrona szkół. W każdej placówce powinien się znaleźć uzbrojony policjant.

Chłodny i wilgotny front atmosferyczny przechodzi od czwartku nad środkowym zachodem Stanów Zjednoczonych. Tylko w ciągu godziny miejscami spada tam ok. 2,5 cm śniegu. Ze względu na śnieżyce odwołano ponad tysiąc lotów, zamknięto szkoły i uniwersytety, wprowadzono stan wyjątkowy.

Podczas gdy w Newtown w stanie Connecticut chowano w czwartek kolejne ofiary niedawnej masakry w szkole podstawowej, w Waszyngtonie wiceprezydent Joe Biden zebrał na pierwszym posiedzeniu grupę zadaniową, mającą zająć się problemem przemocy z użyciem broni.

Założyciel portalu Wikileaks Julian Assange w przemówieniu z balkonu ambasady Ekwadoru w Londynie zapowiedział w czwartek opublikowanie w 2013 roku miliona nowych dokumentów dotyczących "wszystkich państw świata". - Nie dam się zastraszyć i będę kontynuował pracę - powiedział Assange.

Administracja Obamy chce zmian w kwestii dostępności broni palnej - oświadczył w środę prokurator generalny Eric Holder. To reakcja na piątkową masakrę w Connecticut. Obama powiedział dziennikarzom, że za miesiąc przedstawi propozycje w tej sprawie. Będzie mówił o nich w inauguracyjnym przemówieniu w Kongresie.

Kilka dni po masakrze w Newtown doszło do kolejnej strzelaniny - informuje dziennik "USA Today". W stanie Kolorado mężczyzna zastrzelił trzy osoby, po czym popełnił samobójstwo. Ataki szaleńców wywołały w końcu reakcję Krajowego Stowarzyszenia Strzeleckiego, które od lat lobbuje na rzecz rozszerzenia prawa do noszenia broni. - Jesteśmy w szoku - głosi oświadczenie jego członków.

Prezydent USA Barack Obama wybrał senatora Johna Kerry'ego na następcę Hillary Clinton na stanowisku sekretarza stanu - poinformowały w sobotę CNN i ABC. Informacje potwierdza też Reuters, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

55 krajów - w tym Polska - odmówiło podpisania Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITR). Na zakończonej dziś w Dubaju konferencji telekomunikacyjnej zaakceptowało je jednak 89 państw. W Polsce dokumenty zostaną ponownie skierowane do konsultacji społecznych.

Minister obrony USA Leon Panetta podpisał rozkazy w sprawie wysłania antyrakiet Patriot wraz z ich liczącą 400 żołnierzy obsługą do Turcji w celu przeciwdziałania ewentualnym atakom rakietowym z Syrii - poinformowały w piątek amerykańskie media.

Systemy obrony rakietowej Patriot, które NATO ma rozmieścić w Turcji, będą gotowe do działania pod koniec stycznia - poinformował premier Holandii Mark Rutte. Baterie przeciwlotnicze Sojuszu mają wspomóc obronę przed ewentualnymi atakami ze strony Syrii i przelewaniem się tamtejszej wojny domowej przez granicę.

Epidemia otyłości nękająca Amerykę rozszerzyła się także na wojsko - coraz więcej żołnierzy ma nadwagę. W tej grupie dominują kobiety.

W amerykańskim stanie Minnesota w ciągu 137 lat tylko trzy razy w grudniu śnieżyło mocniej niż w ubiegły weekend - podali amerykańscy meteorolodzy. Bardzo mocno padało też w dwóch innych stanach środkowego zachodu USA: Wisconsin i Dakocie Południowej. Opady, które utrzymywały się także w poniedziałek, wiązały się z licznymi utrudnieniami.

Smartfony mogą niedługo wzbogacić się o nową funkcję. Nie chodzi jednak o kolejną modną aplikację albo grę, tylko o poprawę bezpieczeństwa. Naukowcy z kalifornijskiego Berkeley chcą, by wykrywały trzęsienia ziemi i pomagały przed nimi odpowiednio wcześnie ostrzegać.

Wysokie temperatury zapanowały w środkowych i zachodnich stanach USA. Temperatury przekraczające 20 st. C kojarzą się bardziej z wiosną niż z zimą. Jednak taka pogoda ma też swoją złą stronę: zaostrza długotrwałą suszę, która utrzymuje się od lata.