USA

USA

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun jest rozczarowany ostatnim wystąpieniem syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada, ponieważ odrzuca ono rozmowy pokojowe z opozycją i tym samym nie przyczynia się do zażegnania konfliktu - podał w poniedziałek rzecznik ONZ. Także Unia Europejska wyraziła ubolewanie, że Asad nie jest skłonny zobowiązać się do wiarygodnego rozwiązania syryjskiego kryzysu.

Prezydent Barack Obama nominował b. republikańskiego senatora Chucka Hagla na ministra obrony oraz swego doradcę ds. walki z terroryzmem Johna Brennana na szefa Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA). Obie nominacje wymagają zatwierdzenia przez Senat.

Prezydent USA Barack Obama mianuje na stanowisko dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) Johna Brennana, który dotychczas był jego głównym doradcą ds. walki z terroryzmem. Urzędnik jest uznawany za architekta obecnej strategi eliminowania domniemanych terrorystów za pomocą nalotów.

Amerykańskie służby odwołały ostrzeżenie przed tsunami, jakie obowiązywało przez dwie godziny dla wybrzeży południowo-zachodniej Alaski i wybrzeży prowincji Kolumbia Brytyjska w Kanadzie. Centrum ostrzegania przed tsunami na Pacyfiku wydało je po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło wcześniej ten rejon. Zaobserwowano po nim niewielką, kilkunastocentymetrową falę.

Prezydent USA Barack Obama powiedział w wywiadzie nadanym w niedzielę, że ma nadzieję na wprowadzenie nowych przepisów w sprawie kontroli broni w pierwszym roku swej drugiej kadencji. Sceptycznie podchodzi do propozycji, by w szkołach byli uzbrojeni strażnicy.

Kiedy wielu Polaków smuciło się z powodu ciepłych świąt, po drugiej stronie oceanu tysiące Amerykanów o takich marzyło. Wielogodzinne oczekiwanie na lotniskach, jazda autostradą z prędkością 30 km/h i godziny spędzone na odśnieżaniu podwórek - tak w ostatnich dniach czas spędzają mieszkańcy Nowej Anglii. Od Bożego Narodzenia przybywa śniegu i problemów z nim związanych.

Rozmowy ostatniej szansy w sprawie klifu fiskalnego w USA. Prezydent Barack Obama spotka się dziś z liderami Kongresu. Izba Reprezentantów ma zebrać się w niedzielę wieczorem. Rozmowa z Andrzejem Kurnickim, prezesem EuroAmerican Company.

Stany Zjednoczone zmagają się z gwałtownymi zjawiskami pogodowymi. Od kilku dni trąby powietrzne, śnieżyce i ulewy mocno dają się we znaki Amerykanom. Jedna z kamer monitoringu uchwyciła moment, jak tornado sponiewierało samochód, w którym znajdowała się kobieta. Auto przefrunęło 30 metrów.

Na brak śniegu nie mogą narzekać mieszkańcy środkowych i wschodnich stanów. Według meteorologów, w środę i czwartek regiony USA nawiedzą potężne śnieżyce. W kilkanaście godzin ma spaść nawet do 30 cm białego puchu, a wiatr osiągnie prędkość 100 km/h.

Front atmosferyczny, który przed weekendem przyniósł śnieżyce na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych, przemieścił się na północ w kierunku Kanady. Zdążył jednak dać się we znaki mieszkańcom stanu Nowy Jork, wywołując tam w sobotę intensywny atak zimy. Według synoptyków w najbliższych dniach na Wschodnim Wybrzeżu znowu popada, zatem zapowiadają się białe święta.

W latach 50. w amerykańskich odrzutowcach pędzących z ponaddźwiękową szybkością latały... niedźwiedzie. Na samych podróżach się nie kończyło - zwierzęta były katapultowane z samolotów na wysokości kilkunastu kilometrów. Wszystko po to, żeby udoskonalić system ewakuacji wojskowych pilotów.