USA

USA

Mieszkańcy USA stereotypowo kojarzą się z otyłością. Popierają to dane statystyczne, według których dwie trzecie Amerykanów ma nadwagę, a 36 proc. dorosłych i 18 proc. dzieci jest otyłych. Najnowsze doniesienia pozwalają jednak mieć nadzieję, że USA nie stanie się krajem wyłącznie ludzi grubych. Otyłych nie przybywa, a nawet nieznacznie ubyło wśród dzieci w kilku miastach.

Amerykańskie myśliwce F-15 przechwyciły 12 lutego dwa rosyjskie bombowce Tu-95 zbliżające się do wyspy Guam na Pacyfiku - poinformowała rzeczniczka sił powietrznych USA kpt. Kim Bender. Wszystko w dniu, kiedy Barack Obama wygłaszał orędzie o stanie państwa.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej spotkał się w piątek z ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce Stephenem D. Mullem. Tematem rozmowy były m.in. plany realizacji amerykańskiego programu budowy systemu obrony przeciwrakietowej w Europie.

Rzeczniczka Departamentu Stanu USA Victoria Nuland wezwała Koreę Płn., by powstrzymała się od "dalszych prowokacyjnych działań mogących oznaczać pogwałcenie jej zobowiązań międzynarodowych", czyli rezolucji RB ONZ zabraniających forsowania zbrojeń nuklearnych.

Głosami demokratów nominowany na ministra obrony były republikański senator Chuck Hagel uzyskał we wtorek poparcie senackiej komisji sił zbrojnych, mimo opozycji republikanów, którzy są zdania, że Hagel będzie prowadził miękką politykę zagraniczną.

Elementy tarczy antyrakietowej znajdą się w Polsce zgodnie z planami - zapewniła w rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN zastępca sekretarza obrony USA. Kilka dni temu agencja Associated Press informowała, że Pentagon może zrezygnować z tarczy.

Nie ma pracy, nie ma opieki medycznej i nie wie jak zapewnić przyszłość swojej rodzinie, a jeszcze dwa lata temu był jednym z kilkunastu najcenniejszych żołnierzy USA. Komandos, który twierdzi, że zabił Osamę bin Ladena, jest rozgoryczony władzami USA. Jego zdaniem, kazano mu się "pier..." i zostawiono samego.

USA nałożyły w poniedziałek sankcje na kilka zagranicznych firm, w tym dwie białoruskie, które handlowały z Iranem, Syrią i Koreą Północną bronią, technologią lub komponentami mającym zastosowanie w broni masowego rażenia.

Katolicy w USA i na świecie zaakceptowaliby czarnoskórego papieża - uważa profesor religioznawstwa na Yale University Carlos Eire. Jego zdaniem nie jest wykluczone, że następca Benedykta XVI będzie bardziej liberalny i zezwoli np. na małżeństwa księży.

Uzbrojony mężczyzna zastrzelił dwie kobiety w holu sądu w Wilmington, największym mieście stanu Delaware na wschodzie USA. Sprawca zranił jeszcze dwóch policjantów, zanim zginął w wymianie ognia - poinformował rzecznik miejscowej policji.

Stany Zjednoczone są obiektem zakrojonych na szeroką skalę cyberataków, które stanowią zagrożenie dla ich gospodarczej konkurencyjności - wynika z tajnego raportu o zagrożeniach dla USA, o którym informuje w poniedziałek "Washington Post". Najwięcej ataków na świecie przeprowadzają Chińczycy. Daleko w tyle są Rosja, Izrael i Francja.

Amerykańskie wojsko ma poważny problem z pieniędzmi. Kongres nadal nie jest w stanie przegłosować budżetu Pentagonu na 2013 rok. Pieniędzy zabrakło między innymi na zaplanowany wielki remont lotniskowca atomowego USS Abraham Lincoln. Warty miliardy dolarów okręt stoi bezczynnie w bazie i czeka na polityków.