USA

USA

Bradley Manning, informator demaskatorskiego portalu Wikileaks, skazany niedawno na 35 lat więzienia, zwrócił się do prezydenta Baracka Obamy z prośbą o ułaskawienie - poinformował we wtorek na Twitterze jego adwokat.

Liderzy obu partii w Kongresie zapewniają, że są za przyjęciem wniosku prezydenta ws. uderzenia w reżim Asada. Barack Obama powtórzył, że zakłada on ograniczony atak mający na celu "zmniejszenie zdolność armii Asada" do ponownego użycia broni chemicznej. - Posiadamy także szerszą strategię pomocy syryjskiej opozycji - dodał prezydent USA. - Powinniśmy wysłać rebeliantom broń przeciwpancerną - mówił po spotkaniu przewodniczący senackiej Komisji Sił Zbrojnych, demokrata Carl Levin.

Chińczycy wystrzelili na orbitę okołoziemską rakietę nośną z satelitami naukowo-teledetekcyjnymi. W poniedziałek satelity z powodzeniem zaczęły nadawać sygnał - podaje oficjalna chińska agencja informacyjna Xinhua, która zapowiada, że będą one służyć nauce. Specjaliści uważają jednak, że pożytek z nich będzie miał głównie wywiad.

Strona internetowa amerykańskiej piechoty morskiej została zaatakowana przez hakerów z Syryjskiej Armii Elektronicznej. "Obama jest zdrajcą, który chce narazić wasze życie na niebezpieczeństwo, aby ratować powstańców z Al-Kaidy" - napisali na zablokowanej stronie. "Syryjska armia powinna być waszym sprzymierzeńcem, a nie wrogiem" - dodali.

Prezydent Barack Obama w ostatniej chwili zadecydował o zwróceniu się do Kongresu o zgodę na podjęcie działań wojskowych w Syrii - informuje CNN powołując się na wysokich rangą urzędników Białego Domu. Kluczowa miała być rozmowa z szefem jego gabinetu Denisem McDonoughem oraz gen. Martinem Dempsey'em, przewodniczącym kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA.

Motywy interwencji w Syrii mogą być słuszne, ale będzie to operacja niezgodna z prawem, niezależnie od kreatywności prawników administracji USA - twierdzi prof. David Kaye z School of Law na Uniwersytecie w Kalifornii, były prawnik w Departamencie Stanu.

Gwałtowne zjawisko zakłóciło sielskie popołudnie w hrabstwie Pinellas na Florydzie, zostawiając za sobą zdewastowaną marinę. Według świadków za zniszczenie łodzi odpowiada trąba wodna.

Blisko 3 tys. strażaków w Kalifornii toczy dramatyczną walkę z olbrzymim pożarem lasów i zarośli zagrażającym parkowi narodowemu Yosemite i największemu zbiornikowi wody pitnej dla San Francisco. Pożar rozszerzył się na obszar 526 km kwadratowych i opanowany jest w zaledwie 7 proc.

Kilkadziesiąt tysięcy osób zebrało się w sobotę w Waszyngtonie w 50 lat po słynnym marszu czarnoskórych mieszkańców USA do stolicy, w odpowiedzi na apel pastora Martina Luthera Kinga o pozbawioną przemocy walkę na rzecz ich pełnego równouprawnienia.