USA

USA

Barack Obama przedstawił w środę plan przyszłorocznego budżetu, który zakłada redukcję deficytu do 4,4 proc. PKB. By zademonstrować wolę kompromisu z Republikanami, proponuje redukcję wydatków socjalnych, jak emerytury i opieka zdrowotna dla starszych.

17 bojowych eskadr lotnictwa Stanów Zjednoczonych czeka w najbliższym czasie całkowite uziemienie lub ograniczenie lotów z powodu cięć budżetowych zwanych sekwestracją. Według analityków lotniczych oznacza to zmniejszenie o jedną trzecią potencjału bojowego USAF.

Wszelkie manewry wojskowe mogą zaprzepaścić szanse na uspokojenie na Półwyspie Koreańskim - ostrzegł USA szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Wybuchu wojny nie obawia sie na razie Unia Europejska. Bruksela poinformowała dziś Pjongjang, że obecna sytuacja w kraju nie uzasadnia ewakuacji dyplomatów państw członkowskich.

Takie przypadki w historii relacji obu krajów nie zdarzają się często. Kubańskie MSZ poinformowało, że wyda władzom amerykańskim małżeństwo, które zbiegło na Kubę po uprowadzeniu z Florydy dwójki własnych dzieci. Rodzicom w USA odebrano prawa rodzicielskie.

Demokraci chcą w czwartek rozpocząć formalną debatę w Senacie o reformie prawa o kontroli i dostępie do broni palnej. Ale już 14 republikanów zapowiedziało, że użyje obstrukcji parlamentarnej, by sprzeciwić się jakiemukolwiek głosowaniu mającemu związek z tą reformą.

W Waszyngtonie wiosna w pełni: rozkwitają słynne drzewa wiśniowe w pobliżu Kapitolu. Na pojawienie się białych i różowych kwiatów w tym roku trzeba było czekać dość długo ze względu na nietypowo niskie temperatury. To nie jedyna wiosenna atrakcja amerykańskiej stolicy - drugim gorącym tematem w tym tygodniu są tam wiewiórki.

W niedzielę w mieście Wichita w amerykańskim stanie Kansas spadł grad wielkości piłeczek golfowych, a niedaleko Paradise tornado zniszczyło stodołę i wieżę radiową. Jednak jak informuje centrum ostrzegania przed burzami z Rockies, naprawdę niebezpieczne, wielodniowe, silne gradobicia na terenie stanu Kansas rozpoczną się dopiero w poniedziałek.

Samolot zasilany wyłącznie energią słoneczną przeleci nad Stanami Zjednoczonymi za nieco ponad miesiąc - zapowiedzieli w czwartek jego konstruktorzy. Majowy przelot będzie próbą generalną przez planowanym lotem dookoła Ziemi bez użycia paliwa.

- Psychiatra, która leczyła 25-letniego Jamesa Holmesa, sprawcę zeszłorocznej masakry w kinie na przedmieściach Denver, na miesiąc przed strzelaniną ostrzegała, że mężczyzna ma myśli samobójcze i stanowi zagrożenie - wynika z ujawnionych w czwartek w USA dokumentów.

Służby odpowiedzialne za ochronę prezydenta USA badają sprawę kradzieży danych swojej szefowej Julii Pierson. Łupem hakerów padły numery jej telefonów, numer ubezpieczenia społecznego i informacje o kredytach.