USA

USA

Dostać się ze stanu Waszyngton do Idaho na... krześle ogrodowym, które unosiłyby balony - takie marzenie miał pewien 60-letni Amerykanin. W sześćdziesiąte urodziny wzniósł się w powietrze.

- Bili rurami PCV, kijami golfowymi, oddawali na nas mocz i przypalali papierosami - oto relacja ofiary krwawego "chrztu" amerykańskich licealistów z miejscowości Bothell w stanie Waszyngton. Wraz z sześcioma innymi osobami James Walvaten chciał dołączyć do grupy cheerleaderów.

Stare podziemne zbiorniki z odpadami radioaktywnymi na amerykańskim składowisku Hanford przeciekają. Jak twierdzi informator telewizji CBS News, przy jednym z silosów wykryto wysokie promieniowanie. Wielkie składowisko w stanie Waszyngton pamięta czasy II Wojny Światowej i jest najbardziej skażonym miejscem w USA.

Podczas swej pierwszej prezydenckiej wizyty w Berlinie Barack Obama nie uciekł od afery PRISM. Po stwierdzeniu Angeli Merkel, iż w internetowej inwigilacji trzeba zachować równowagę pomiędzy pozyskiwaniem informacji a ochroną prywatności, prezydent USA powiedział, że jego zdaniem to właśnie się udało osiągnąć amerykańskiemu wywiadowi.

Barack Obama przybył we wtorek do Berlina po raz pierwszy jako prezydent USA. Jego Air Force One wylądował wieczorem na lotnisku Tegel w stolicy Niemiec. Punktem kulminacyjnym jednodniowej wizyty Obamy będzie przemówienie w środę pod Bramą Brandenburską.

"Ich bin ein Berliner!" – "Jestem Berlińczykiem!" – krzyknął to tłumu mieszkańców Berlina Zachodniego w czerwcu 1963 r. prezydent Stanów Zjednoczonych John Fitzgerald Kennedy. Berlińczycy byli wniebowzięci. Przywódca wolnego świata właśnie zadeklarował, że Ameryka będzie bronić, jeśli zajdzie potrzeba, niezależności i wolności tej dziwnej zachodniej enklawy w bloku radzieckim – nazywanej "Wyspą na Morzu Czerwonym". Swoją wizytę w Berlinie rozpoczyna Barack Obama. Czy będzie równie przełomowa - analizuje dziennikarz TVN24 Jacek Stawiski.

Prezydenci USA i Rosji, Barack Obama i Władimir Putin, nie zgodzili się w poniedziałek na szczycie G8 w Irlandii Północnej co do tego, w jaki sposób zakończyć trwający ponad dwa lata konflikt w Syrii. Jak poinformował Biały Dom, Obama zaoferuje na kryzys syryjski pomoc humanitarną w wysokości ponad 300 mln USD, z czego prawie połowa zostanie przekazana samej Syrii, a reszta sąsiednim krajom zmagającym się z napływem uchodźców.

Ratownicy uratowali dziewczynkę i dwie dorosłe kobiety z rwącego potoku. Ofiary utknęły w samochodzie, w samym środku groźnego wiru, kiedy poziom wody gwałtownie wzrósł po ulewnym deszczu. Do zdarzenia doszło w środę w stanie Iowa.

Na Maryland spadł grad wielkości piłek do baseballa, w New Jersey tysiące ludzi nie miały prądu, a w Karolinie Północnej ludzie stracili dachy nad głową. W czwartek na wschodzie USA pogoda była fatalna.

Są dwie ofiary śmiertelne pożarów lasów w pobliżu Colorado Springs. Ogień, który nazywa się największym w historii stanu Kolorado, spalił już 360 domów, a do ewakuacji zmusił dziesiątki tysięcy ludzi. Strażacy są bezradni: ogień podsyca silny, zmienny wiatr, a prognozy nie przewidują w najbliższym czasie zmian w pogodzie.

Dyrektor FBI Robert Mueller zapewnił, że zbierane dane o rozmowach telefonicznych Amerykanów mogą być wykorzystane tylko do walki z terroryzmem, a nie innych śledztw. Rząd robi, co w jego mocy, by sprawca przecieków medialnych ws. PRISM stanął przed sądem - podkreślił.

Silne burze z ulewami i porywistym wiatrem przetoczyły się minionej nocy przez Środkowy Zachód USA. Żywioły podtapiały dzielnice miast i pozbawiały ludzi prądu. Zagrożenie nie minęło, bo front atmosferyczny, na którym występują zjawiska, wciąż jest aktywny i zmierza na Środkowe Wybrzeże Atlantyku. W bezpośrednim niebezpieczeństwie są Filadelfia, Baltimore i Waszyngton.

Wicedyrektor amerykańskiej CIA Michael Morell ustępuje ze stanowiska i przechodzi do gremium doradzającego prezydentowi w sprawach wywiadu - poinformował w środę Biały Dom. Na miejsce Morella w CIA prezydent Barack Obama mianuje Avril Haines.

Po upływie ponad czterech lat od opuszczenia przez niego urzędu prezydenta USA, Amerykanie ponownie zaczęli się przekonywać do kontrowersyjnego i mocno krytykowanego kiedyś George'a W. Busha. Najwyraźniej czas łagodzi negatywne wspomnienia.

Płoną lasy w okolicach Colorado Springs w Stanach Zjednoczonych. Strażacy walczą z ogniem, ale wielu domów nie udało się uratować. Sytuację pogarsza pogoda.

26 lutego 2012 r. zabił nieuzbrojonego 17-letniego czarnoskórego nastolatka na Florydzie. Teraz jego proces śledzi cała Ameryka. George Zimmerman, członek straży sąsiedzkiej, jest przez wiele organizacji afroamerykańskich postrzegany jako rasista i to kwestie rasistowskie miały ich zdaniem spowodować "zbrodnię", której dokonał. Rodzina zabitego Trayvona Martina uczestniczy w procesie. Na razie zaczęły się przesłuchania przyszłych sędziów przysięgłych.