USA

USA

Prezes Rosnieftu Igor Sieczyn, zostaje członkiem Rady Dyrektorów włoskiego producenta opon Pirelli - poinformowała spółka. W Rosji prezes Rosnieftu postrzegany jest jako "drugi najpotężniejszy człowiek po samym Putinie". Został on objęty m.in. sankcjami przez Stany Zjednoczone.

Biały Dom oznajmił w czwartek, że USA będą nadal współpracować z Niemcami ze względu na wagę tej współpracy dla bezpieczeństwa. Tego dnia Berlin wezwał przedstawiciela służb wywiadowczych USA w ambasadzie amerykańskiej do opuszczenia kraju.

Niemiecka prokuratura federalna poinformowała w środę, że prowadzone jest śledztwo przeciw kolejnej osobie, podejrzanej o szpiegostwo. Nie ujawniono, dla którego kraju osoba ta miałaby szpiegować. Niemieckie media spekulują, że chodzi o USA.

Kanclerz Angela Merkel oznajmiła, że zarzuty pracy szpiegostwa na rzecz USA postawione obywatelowi Niemiec są poważne i jeśli się potwierdzą, będą zaprzeczeniem tego, jak powinny wyglądać relacje między partnerami. Potwierdzenie zarzutów może podważyć nasze zaufanie do USA - dodała. To pierwsza reakcja kanclerz Niemiec w sprawie zatrzymanego, który prawdopodobnie był podwójnym agentem.

Berlin oczekuje niezwłocznych i wyczerpujących wyjaśnień od Waszyngtonu w sprawie zatrzymanego obywatela Niemiec, który prawdopodobnie był podwójnym agentem i szpiegował na rzecz USA - powiedział w wywiadzie dla gazety "Bild" szef MSW Thomas de Maiziere.

Naukowiec z Japonii, który pracuje w USA, wyhodował wirusa grypy, który jest odporny na atak naszego układu immunologicznego. Wzbudził wiele kontrowersji i obawy, że wyniki badań zostaną wykorzystane do stworzenia broni biologicznej. Badacz ma jednak plan - chce stworzyć szczepionkę, zanim bedzie za późno.

Huragan Arthur znacząco stracił na sile. Kiedy w sobotę dotarł do kanadyjskich prowincji: Nowy Brunszik i Nowa Szkocja, powalił drzewa i pozbawił dopływu prądu ponad 250 tys. domostw. Prędkość wiatru dochodziła do 116 km/h. Mieszkańcy Kanady przygotowywali się na przyjście huraganu od kilku dni. Wydano ostrzeżenie pogodowe.

Co sezon rośnie liczba ataków rekina na człowieka - zeszłego lata na terenie wód przybrzeżnych USA odnotowano prawie 50 takich przypadków. Badacze podkreślają, że to wina coraz większego zagęszczenia na plażach oraz globalnego ocieplenia, a nie drapieżników. - Należy pamiętać, że na każdego człowieka zabitego przez rekina przypada dwa miliony sztuk rekinów zabitych przez człowieka - zauważają badacze.

Pożar lasów w hrabstwie Napa w Kalifornii, wymknął się spod kontroli. Ogień strawił 3 tys. akrów od południa 1 lipca. Jeden dom uległ spaleniu, w pięciu zostały poważnie naruszone struktury. Rodziny są ewakuowane z okolicznych budynków ze względów bezpieczeństwa.

Większość Amerykanów wciąż uważa, że Stany Zjednoczone to jedno z najwspanialszych państw na świecie, ale odsetek tych, którzy sądzą, że Ameryka nie ma sobie równych, spadł do 28 proc. - wynika z sondażu przeprowadzonego przez ośrodek Pew Research Center.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA zakomunikował w środę, że na lotniskach, z których startują samoloty lecące do USA będą wprowadzone zaostrzone środki bezpieczeństwa w związku z obawami, iż terroryści Al-Kaidy doskonalą bomby do samobójczych zamachów na samoloty. Wielka Brytania poinformowała, że już zaostrzyła kontrolę bagażu podręcznego i osobistą. Takich zaostrzeń nie będzie jednak na lotniskach w Polsce.

W obliczu kryzysu w Iraku Amerykanie znaleźli się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Muszą się układać z dotychczasowymi wrogami i pośrednio ich wspierać, ryzykując pogorszenie relacji z bardzo ważnymi sprzymierzeńcami, a wszystko to w celu zwalczenia wroga, któremu pośrednio pomogli powstać dekadę temu. Irak stał się poważnym testem dyplomacji USA.

Jeremy Meeks, obwołany najprzystojniejszym przestępcą Ameryki, zbiera pierwsze owoce swojej popularności. "Zobaczcie, co zrobiliście, internauci" - pisze amerykański portal Gawker.com, informując o podpisaniu przez mężczyznę kontraktu z agencją modeli.

Seria burz, a także tornad nawiedziła w poniedziałek wieczorem środkowo-zachodnie stany USA. Oprócz trąb powietrznych i porywów wiatru przekraczających nawet 130 km/h miejscami we znaki dawały się ulewy i poważne gradobicia. Na poszkodowanych terenach poza licznymi zniszczeniami dużym problemem są masowe awarie sieci energetycznej.

Ciepłe promienie słońca, uspokajający szum fal - warunki na plaży niejedną osobę zachęcają do drzemki. Sen na świeżym powietrzu może być przyjemny i zdrowy, jednak warto dobrze przemyśleć miejsce, w którym oddamy się błogiemu wypoczynkowi. Jeżeli wybierzemy źle, może przydarzyć nam się nagła pobudka, jak pewnej parze plażowiczów z Kalifornii.