USA

USA

Mieszkanka Plano w stanie Teksas nagrała krótki film rejestrujący osuwanie się ciężkich połaci lodu. Efektownie spadające płaty to skutek ostatniego załamania pogody w regionie; w ciągu zaledwie dwóch dni temperatura spadła tam z 26 st. C do zera.

Zimne masy powietrza utrzymują się nad dużą częścią USA, powodując silne ochłodzenie oraz obfite opady śniegu i marznącego deszczu. Zarówno na północy kraju, jak i w stanach od środkowego zachodu po Wschodnie Wybrzeże. W wielu miejscach zima zaatakowała wyjątkowo wcześnie, a temperatury są znacznie niższe od średnich wartości dla początku grudnia.

Rozległy burzowy front spowodował załamanie pogody we wschodnich obszarach Stanów Zjednoczonych. Przechodzą tam śnieżyce, opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, a zamarzająca wilgoć tworzy warstwę lodowicy na nawierzchniach. W Teksasie, Luizjanie, Arkansas, Tennessee i Missouri panują bardzo trudne warunki drogowe, sparaliżowany został ruch lotniczy, a tysiące mieszkańców zmagają się z brakiem prądu.

Obrona Josepha Paula Franklina walczyła do ostatniej chwili, ale egzekucję udało się tylko odsunąć o kilka godzin. W środę wcześnie rano czasu lokalnego w więzieniu w Missouri wykonano wyrok śmierci przez wstrzyknięcie pentobarbitalu. Franklin był seryjnym zabójcą, który kierował się nienawiścią rasową. Przypisuje mu się ponad 20 zabójstw, ale na śmierć został skazany za jedno - z 1977 r.

Czy smartfon może chronić przed bandytami? Okazuje się, że tak. I to nie za sprawą specjalnych aplikacji, a dzięki wynalazkowi pewnej amerykańskiej firmy, która opracowała nakładkę zawierającą paralizator i gaz pieprzowy.

Turysta z USA jest prawdopodobnie od października przetrzymywany w Korei Północnej - podaje agencja Kyodo powołując się na źródła dyplomatyczne w Korei Płd. Jeśli doniesienia się potwierdzą, więziony Amerykanin "może stać się kartą przetargową w negocjacjach Pjongjangu z Zachodem".

Co najmniej dwie osoby zginęły w wypadku samolotu pasażerskiego u wybrzeży Florydy - poinformowała straż przybrzeżna. Maszyną leciały cztery osoby, los pozostałych dwóch nie jest znany.

Szef amerykańskiej dyplomacji uspokaja Izrael przed kolejną rundą negocjacji z Iranem w sprawie programu atomowego tego kraju. - Rozmowy w Genewie nie stanowią dla Izraela żadnego dodatkowego ryzyka - zapewnił w poniedziałek w Waszyngtonie John Kerry.

- Chyba coś słyszę, Chuck. Myślę, że teraz my powinniśmy się skryć - powiedziała do kolegi ze studia Sandy Gallant. Prezenterka pogody czytała właśnie ostrzeżenie przed tornado, kiedy usłyszała hałas. Okazało się, że telewizyjne studio znalazło się na torze tornada.

Tornada, jakie przetoczyły się w niedziele przez kilka środkowo-zachodnich stanów USA, w niektórych przypadkach okazały się śmiertelnie niebezpieczne. Nagranie wiru, który pojawił się w Indianie pokazuje jednak, że momentami fascynacja niesamowitym zjawiskiem może wygrać z poczuciem zagrożenia. - To najlepsza rzecz, jaką widziałem w życiu - krzyczał jeden z obserwujących go studentów.

W niedzielę amerykańscy meteorolodzy informowali, że bardzo szybki gwałtowny układ burzowy zagraża 10 stanom środkowego zachodu USA. Na narażonych na ekstremalą pogodę terenach ogłoszono ostrzeżenia, które objęły w sumie około 53 mln mieszkańców.

"Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy" - powiedział po polsku prezydent USA John Fitzgerald Kennedy w październiku 1962 r. Wcześniej dwukrotnie odwiedzał nasz kraj, który - zdaje się - zrobił na nim duże wrażenie. "Jeśli Polacy poczują, że dogadaliśmy się z Rosją, a z tego układu nie powstanie wolna Polska, to ich walka o wolność skończy się" - pisał i zapewniał, że Ameryka nigdy nie powinna uznać trwale dominacji Rosji nad Polską. W Bibliotece im. JFK zachowało się wiele pamiątek związanych z naszym krajem.

Rozwój rosyjskiego systemu nawigacji satelitarnej GLONASS może zagrozić bezpieczeństwu USA - alarmują wspólnie CIA i Pentagon. Służby chcą powstrzymania budowy na terytorium Stanów sześciu rosyjskich stacji monitorowania, które - ich zdaniem - ułatwiłyby szpiegowanie Amerykanów. Rosja odpiera te zarzuty, tłumacząc się chęcią zwiększenia precyzji sygnału swojego systemu.

Już na blisko trzy miesiące przed uruchomieniem systemu HealthCare.gov, kluczowego elementu sztandarowej reformy zdrowotnej Obamy, jeden z urzędników narzekał na wykonawcę platformy ubezpieczeniowej w internecie. Alarmował, że słaba jakość systemu może "rozbić samolot podczas startu". Do dokumentów w tej sprawie dotarła agencja Reuters.

Jedna z amerykańskich gazet wycofała się z krytyki prezydenta USA, ale uczyniła to dopiero po 150 latach od jej opublikowania. Dziennik "Harrisburg Patriot-News" przeprosił w czwartek za to, że swego czasu nazwał wystąpienie prezydenta Abrahama Lincolna "głupią gadaniną".

Ponad 600 tys. nietoperzy zginęło tylko w 2012 roku w USA z powodu turbin wiatrowych - wynika z najnowszych badań, cytowanych przez CBS News. O łopaty wirujące z prędkością 270 km/h rozbijają się nietoperze i ptaki.