USA

USA

Niejeden turysta spanikowałby, spotykając na górskim szlaku niedźwiedzia. Jednak zapalony wędrowiec z Kalifornii na widok nadchodzącego baribala nie stracił zimnej krwi, tylko zaczął udawać większe i bardziej przerażające stworzenie. Albo mężczyzna ma duży talent, albo miś był wyjątkowo płochliwy, bo obszedł człowieka z daleka, a z zapowiadającej się groźnie przygody pozostała pamiątka w postaci nagrania w telefonie.

Jeśli potwierdzą się doniesienia, że amerykański wywiad szpiegował dane w sieci SWIFT, to zawieszona może zostać umowa UE z USA o dostępie do tych danych - powiedziała unijna komisarz spraw wewnętrznych Cecilia Malmstroem.

Dwie bomby znajdowały się na pokładzie samolotu B-52, który wpadł w niekontrolowany korkociąg nad Północną Karoliną w 1961 roku. Samolot rozbił się, a obie bomby spadły. Jedna z nich rozpoczęła nawet proces detonacji i niewiele brakowało do eksplozji. Do nowych dokumentów na ten temat dotarł brytyjski "Guardian".

Pięć lat temu wybuchł najpotężniejszy kryzys gospodarczy od II Wojny Światowej. Milionom osób na całym świecie przyniósł utratę pracy, domu i oszczędności całego życia. Wśród ofiar nie było tych, którzy w największym stopniu odpowiadają za załamanie - szefów bankowych gigantów z Wall Street. Dziś mają się lepiej niż dobrze i z milionami na kontach żyją spokojnie w swoich imponujących posiadłościach. Oto historia kilku z nich.

Ponad 500 zabójstw popełnionych w ubiegłym roku w Chicago, więcej niż w jakimkolwiek innym amerykańskim mieście, sprawiło, że obwołano je nową stolicą morderstw w USA. Chicago wyprzedziło Nowy Jork, w którym - jak wynika ze statystyk FBI za 2012 r. - zamordowano 419 osób.

Republikański senator USA John McCain w opublikowanym w czwartek apelu do Rosjan zapewnił, że jest "bardziej prorosyjski niż niesprawiedliwie rządzący Rosjanami obecny reżim". Prezydent Władimir Putin w was nie wierzy - napisał McCain na portalu Pravda.ru. List senatora, jak zapowiadał wcześniej, jest odpowiedzią na artykuł Putina w "New York Timesie".

Większość Amerykanów popiera dyplomatyczne wysiłki USA ws. Syrii, ale też większość jest sceptyczna i nie wierzy, że Syria odda broń chemiczną pod kontrolę międzynarodową. Aż 68 proc. przyznaje, że USA nie powinny ufać Rosji - wynika z sondażu Pew Reserach Center.

Jedno wyładowanie wystarczyło do rozpoczęcia poważnej akcji gaśniczej w hrabstwie Midland w Teksasie. Strażacy ponad dwie godziny walczyli tam z pożarem cysterny, w którą trafił piorun.

Oskarżony o zbrodnie wojenne prezydent Sudanu Omar el-Baszir złożył wniosek o wizę amerykańską, by w Nowym Jorku wziąć udział w rozpoczynającym się we wtorek Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - poinformował Departament Stanu dodając, że "potępi" jego próbę wjazdu do USA.

CIA rozpoczęła już dostawy broni dla syryjskich rebeliantów - poinformował w nocy ze środy na czwartek dziennik "Washington Post" na swych stronach internetowych, powołując się amerykańskie źródła rządowe. Na łamach "New York Times" prezydent Rosji Władimir Putin po raz kolejny ostrzegł USA przed interwencją wojskową w Syrii.

Burze z ulewami zaatakowały w poniedziałek amerykańską "Dolinę Słońca", metropolię Phoenix i jej okolice. Miejscami spadło tam nawet 50 l deszczu na metr kwadratowy. Poza miastem gwałtowne strumienie wody spływające ze wzniesień porywały samochody.

Kalifornijska cieśnina Golden Gate zniknęła w kłębach gęstej mgły. Była ona tak gęsta, że niemal całkowicie skryła słynny most o tej samej nazwie. Przez pewien czas widać było tylko szczyty wież prowadzącej do San Francisco przeprawy.

Po wakacyjnej przerwie Kongres USA w poniedziałek wznowi obrady. Jak poinformowało prezydium Senatu, głosowanie nad prezydenckim wnioskiem o zgodę na interwencję w Syrii może odbyć się już w środę. Dzień wcześniej, Barack Obama spotka się z kongresmenami, aby przekonać ich do poparcia tego pomysłu.

Choć zimna wojna dawno minęła, wciąż daje się wyczuć element rywalizacji w rozwoju kosmicznych technologii między Rosją a USA. Rosjanie właśnie pochwalili się przewagą swojego powstającego nowego statku. To udogodnienie w postaci... toalety, której nie posiada projekt amerykańskiej konkurencji.