USA

USA

Prezydent USA Barack Obama wybrał senatora Johna Kerry'ego na następcę Hillary Clinton na stanowisku sekretarza stanu - poinformowały w sobotę CNN i ABC. Informacje potwierdza też Reuters, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.

55 krajów - w tym Polska - odmówiło podpisania Międzynarodowych Regulacji Telekomunikacyjnych (ITR). Na zakończonej dziś w Dubaju konferencji telekomunikacyjnej zaakceptowało je jednak 89 państw. W Polsce dokumenty zostaną ponownie skierowane do konsultacji społecznych.

Minister obrony USA Leon Panetta podpisał rozkazy w sprawie wysłania antyrakiet Patriot wraz z ich liczącą 400 żołnierzy obsługą do Turcji w celu przeciwdziałania ewentualnym atakom rakietowym z Syrii - poinformowały w piątek amerykańskie media.

Systemy obrony rakietowej Patriot, które NATO ma rozmieścić w Turcji, będą gotowe do działania pod koniec stycznia - poinformował premier Holandii Mark Rutte. Baterie przeciwlotnicze Sojuszu mają wspomóc obronę przed ewentualnymi atakami ze strony Syrii i przelewaniem się tamtejszej wojny domowej przez granicę.

Epidemia otyłości nękająca Amerykę rozszerzyła się także na wojsko - coraz więcej żołnierzy ma nadwagę. W tej grupie dominują kobiety.

W amerykańskim stanie Minnesota w ciągu 137 lat tylko trzy razy w grudniu śnieżyło mocniej niż w ubiegły weekend - podali amerykańscy meteorolodzy. Bardzo mocno padało też w dwóch innych stanach środkowego zachodu USA: Wisconsin i Dakocie Południowej. Opady, które utrzymywały się także w poniedziałek, wiązały się z licznymi utrudnieniami.

Smartfony mogą niedługo wzbogacić się o nową funkcję. Nie chodzi jednak o kolejną modną aplikację albo grę, tylko o poprawę bezpieczeństwa. Naukowcy z kalifornijskiego Berkeley chcą, by wykrywały trzęsienia ziemi i pomagały przed nimi odpowiednio wcześnie ostrzegać.

Wysokie temperatury zapanowały w środkowych i zachodnich stanach USA. Temperatury przekraczające 20 st. C kojarzą się bardziej z wiosną niż z zimą. Jednak taka pogoda ma też swoją złą stronę: zaostrza długotrwałą suszę, która utrzymuje się od lata.

Okręt irańskiego Korpusu Gwardii Rewolucyjnej przechwycił amerykański bezzałogowy samolot zwiadowczy - twierdzi Teheran. Mały dron Scan Eagle miał wlecieć nad wody terytorialne Iranu. Amerykańska flota po "zbadaniu sprawy" ogłosiła, że nie straciła w ostatnich dniach nad Zatoką Perską żadnej maszyny.

Na Zachodnim Wybrzeżu trwa walka ze skutkami potężnego frontu atmosferycznego, który od kilku dni nęka tę część Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek w Kalifornii bez prądu było prawie 100 tys. mieszkańców. Choć opady nie były tak intensywne, jak wcześniej prognozowano, woda podmyła część terenów, powodując liczne zniszczenia.

Naukowcy z NASA podsumowali opady zafundowane przez tegoroczne cyklony tropikalne, które przeszły nad zachodnią częścią Atlantyku. Chociaż ulewy zaowocowały w tym czasie licznymi powodziami na lądzie, największą sumę opadów odnotowano nad oceanem. W najmocniej zalanym obszarze, który położony jest na północny wschód od Portoryko, spadło prawie tysiąc litrów na metr kwadratowy!

41,9 mld dol. przeznaczył gubernator Nowego Jorku na walkę ze skutkami Sandy na terenie stanu. Ponad połowę tej kwoty pochłonie odbudowa zniszczeń i sprzątanie w samym mieście Nowy Jork. Środki na pomoc tysiącom poszkodowanych przez huragan osób wciąż wpływają też na konta organizacji humanitarnych.