USA

USA

Zablokowany przejazd, poślizgi, stłuczki - tak wyglądała w niedzielę sytuacja na lokalnych, górzystych drogach stanu Kolorado. Miejscami spadło tam około 20 cm śniegu. To nie koniec, bo synoptycy zapowiadają kolejne śnieżyce związane z frontem Zefir.

Gwałtowne burze z tornadami przetaczają si przez środkowe stany USA. W niedzielę trąby powietrzne utworzyły się w kilku stanach, szkody i utrudnienia powodowały też obfite opady, silny wiatr i grad, który miejscami osiągał nawet rozmiar piłek tenisowych. Taka niebezpieczna pogoda ma się utrzymać przez kolejną dobę na rozległym obszarze od Teksasu po Wisconsin i Illinois.

Jeden z weteranów US Navy ostatecznie trafi do pieców hutniczych. Flota zapłaciła symbolicznego centa za pozbycie się lotniskowca USS Saratoga. Okręt od dwóch dekad stał w rezerwie. Próbowano zamienić go w muzeum, ale nie udało się.

Brytyjski koncern MBDA stara się przekonać amerykańskie wojsko, aby zakupiło ich rakiety Brimstone i zamontowało na samolotach bezzałogowych. Uczyniono to w sposób wybuchowy, przeprowadzając testy na poligonie w USA. Sytuacja symulowana podczas ćwiczeń do złudzenia przypominała ataki na terrorystów w Jemenie czy Pakistanie.

Szczególne znaczenie dla Polski w negocjowanej umowie o wolnym handlu Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych mają kwestie związane z energią – ocenił podczas obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach dyrektor Mieczysław Nogaj z Ministerstwa Gospodarki.

W 2013 roku wymiana handlowa pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi osiągnęła rekordowe 7,5 miliarda dolarów – mówił Rafał Trzaskowski na spotkaniu z Amerykańską Izbą Handlową. Dodał też, że Polska popiera reformy programu "Safe Harbour" - dotyczącego transferu danych osobowych z UE do USA.

Wejście Alibaby, czyli chińskiego giganta na rynku handlu internetowego, może być największym debiutem wśród firm technologicznych w historii amerykańskiej giełdy. Koncern przygotował już i złożył prospekt emisyjny do tamtejszego nadzoru giełdowego. Wartość tej oferty może przekroczyć 16 mld dolarów.

Turecki rząd dał zielone światło dla zamówienia dwóch pierwszych myśliwców nowej generacji F-35. Docelowo Turcy chcą ich nabyć sto, za 16 miliardów dolarów. Przez kilka lat los kontraktu był niepewny ze względu na spory Ankary z Waszyngtonem i starania Turków, którzy chcieli uzyskać jak najwięcej dla swojego przemysłu.

Na czubkach drzew skończył się lot awionetki nad Alaską. Maszyna przegrała z silnym wiatrem, który zepchnął ją z kursu. Pilot musiał czekać na ratowników z wysięgnikami, żeby znaleźć się z powrotem na ziemi. Z tej niebezpiecznej sytuacji wyszedł jednak bez szwanku.

Przedstawiciele UE i USA, którzy w poniedziałek prowadzili w Berlinie rozmowy o Transatlantyckim Partnerstwie Handlowym i Inwestycyjnym (TTIP) podkreślali, że ta umowa handlowa w żadnym razie nie doprowadzi do obniżenia standardów.