Unia Europejska

Unia Europejska

Rosyjskie kuszenie Grecji. "Putin gra na rozbicie Unii"

Premier Grecji Aleksis Cipras przebywa z wizytą w Moskwie, gdzie spotka się z Władimirem Putinem. Rodzą się podejrzenia, że władze Grecji będą próbowały cynicznie wykorzystać spór Rosji z Unią Europejską i poprawić w ten sposób swoje moce negocjacyjne z Brukselą. Gośćmi "Otwarcia dnia" byli Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute oraz Ryszard Żółtaniecki, dyplomata Collegium Civitas, b.ambasador RP w Grecji.

"Bardzo szczodra" pomoc dla Syryjczyków

Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun poinformował, że uczestnicy konferencji darczyńców w Kuwejcie zobowiązali się do przekazania ogarniętej wojną Syrii pomocy w łącznej wysokości 3,8 mld dolarów. Zobowiązania te ocenił jako "bardzo szczodre".

Szczyt Ukraina-UE 27 kwietnia w Kijowie

Spotkanie na szczycie Ukraina-Unia Europejska odbędzie się 27 kwietnia w Kijowie - poinformował w środę wieczorem rzecznik MSZ Ukrainy Jewhen Perebyjnis cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

Nowy tydzień. Bezrobocie i dane z Europy

W poniedziałek na godz. 15 zaplanowane jest wystąpienie Mario Draghiego szefa Europejskiego Banku Centralnego. Poznamy zatem nowe informacje z europejskiego rynku finansowego. Co jeszcze czeka nas w nowym tygodniu?

Gdzie szukać szczęścia w Europie? Polacy nie są największymi ponurakami

Na czele rankingu znajdują się kraje skandynawskie - co mało kogo dziwi. Ale zaskoczeniem jest miejsce Polski, bo okazuje się, że nasz poziom szczęścia jest powyżej europejskiej średniej. Stawkę zamykają Bułgarzy, którzy są najsmutniejszym narodem. Raport opublikował Eurostat z okazji obchodzonego dziś Międzynarodowego Dnia Szczęścia.

Unia w społecznym kryzysie? "Ludzie czują się upośledzeni"

Czego domagają się alterglobaliści, którzy protestowali we Frankfurcie i jakie partie polityczne stanowią zagrożenie dla europejskiej integralności? O wyzwaniach stojących przed Europą rozmawiali goście programu "Otwarcia dnia". W studio pojawili się prof. Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz prof. Krzysztof Opolski z Wydziału Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego.

We Frankfurcie płonęły radiowozy. Uliczny protest przeciwko polityce trojki

Setki ludzi protestowały w centrum Frankfurtu nad Menem, pod siedzibą Europejskiego Banku Centralnego. Protest przybrał gwałtowną formę - ulice spowijał dym, a niemieccy policjanci, którzy stracili w wyniku podpalenia kilka radiowozów, skierowali przeciwko alterglobalistom m.in. armatki wodne. W zamieszkach ulicznych ponad 200 osób zostało rannych.