Unia Europejska

Unia Europejska

Zapis potępiający ankesję Krymu "nadal w projekcie szczytu"

Budzący sprzeciw Armenii i Białorusi zapis potępiający aneksję ukraińskiego Krymu przez Rosję nadal znajduje się w projekcie deklaracji końcowej ze szczytu Partnerstwa Wschodniego w Rydze – dowiedziała się w czwartek wieczorem PAP z unijnego źródła.

Ruszył szczyt w Rydze. Tusk: to nie nasza wina, że Rosja jest nieatrakcyjna

Uroczystą kolacją rozpoczął się w czwartek wieczorem w Rydze szczyt Partnerstwa Wschodniego. - To nie jest konkurs piękności między UE a Rosją - oświadczył szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak jednak ocenił, gdyby Rosja była bardziej atrakcyjnym krajem, nie musiałaby prowadzić agresywnej polityki wobec sąsiadów. Tymczasem źródła dyplomatyczne są zgodne: na szczycie nie zapadną przełomowe decyzje.

Merkel: nikt nie ma prawa blokować państwom zbliżenia z UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w Bundestagu, że żadne państwo nie może rościć sobie prawa do blokowania zbliżenia krajów Europy Wschodniej z Unią Europejską. Zastrzegła, że Partnerstwo Wschodnie nie jest instrumentem rozszerzenia UE.

Rusza Szczyt Partnerstwa Wschodniego. Nie będzie rozmów o sankcjach dla Rosji

W czwartek wieczorem w Rydze rozpocznie się Szczyt Partnerstwa Wschodniego. Ma on przede wszystkim służyć podsumowaniu osiągnięć od czasu poprzedniego szczytu w Wilnie półtora roku temu, a także potwierdzić, że zarówno UE, jak i wschodni partnerzy chcą kontynuować i rozwijać współpracę. Polskę na szczycie będzie reprezentować premier Ewa Kopacz oraz szef MSZ Grzegorz Schetyna.

"Uzgodniono deklarację ryską". Rosja może być niezadowolona

Po kilkugodzinnych negocjacjach ambasadorowie państw UE uzgodnili w środę projekt deklaracji na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Rydze. Według dyplomatów ma ona zawierać zapis o uznaniu europejskich aspiracji i europejskiego wyboru Ukrainy, Gruzji i Mołdawii.

Miliony euro popłyną do Polski. Na poprawę sytuacji młodych

Państwa unijne będą miały w tym roku miliard euro na wsparcie inicjatyw mających poprawić zatrudnienie młodzieży. Decyzję o zwiększeniu zaliczek w ramach inicjatywy na rzecz młodych zatwierdzili ministrowie państw UE. Polska może liczyć na ponad 75 mln euro.

Bój o darmowy roaming w UE

Miały nie kosztować więcej niż krajowe, ale ostatecznie będzie tylko 50 minut rozmów na cały rok w roamingu bez dodatkowych opłat. Unia Europejska zdecydowała, że każda następna rozpoczęta minuta rozmowy będzie droższa. Gościem "Otwarcia dnia" był Maciej Bębenek, ekspert rynku telekomunikacyjnego.

Unijny sposób na imigrantów. "Stajemy wobec destrukcji struktur państwowych w Afryce"

Komisja Europejska chce podzielić imigrantów między kraje wspólnoty. Ostateczna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, słychać natomiast już głosy sprzeciwu m.in. z Polski. - Sytuacja w której UE zmuszałaby poprzez kwoty do przyjmowania uchodźców przez kraje nowej Unii, to jest sytuacja niedobra - powiedział Ryszard Czarnecki, europoseł PiS-u. Jak powiedział były europoseł PO Bogusław Sonik, "tutaj nie ma prostych rozwiązań. Stajemy wobec sytuacji destrukcji struktur państwowych w Afryce Północnej. Każda ilość przyjmowanych imigrantów do Europy będzie zwiększać ten napływ".