ulewy

ulewy

Kalifornia walczy z ulewnym deszczem. 100 tys. osób bez prądu, podmyte drogi

Na Zachodnim Wybrzeżu trwa walka ze skutkami potężnego frontu atmosferycznego, który od kilku dni nęka tę część Stanów Zjednoczonych. W poniedziałek w Kalifornii bez prądu było prawie 100 tys. mieszkańców. Choć opady nie były tak intensywne, jak wcześniej prognozowano, woda podmyła część terenów, powodując liczne zniszczenia.

Deszcz uszczęśliwił mieszkańców Dubaju

"Od rana w Dubaju leje deszcz. Miasto jest pod wodą" - poinformował Reporter 24 Marcin, Polak mieszkający w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, i zamieścił w Kontakcie 24 zdjęcia. Gwałtowne opady spowodowały w kraju nie lada poruszenie.

Ulewy nękają Włochów. Alarm w całym kraju

Już drugi dzień z rzędu nad Włochami przetacza się aktywny front atmosferyczny. Gwałtowne burze i oberwania chmury powodują powodzie w Toskanii i w Ligurii. Stan alarmu pogodowego obowiązuje w całym kraju.

Ulewy przyszły o tydzień za wcześnie

Po kilku dniach nieprzerwanych ulew gwałtownie wylały rzeki na północy i zachodzie Panamy, powodując wyjątkowo dotkliwą powódź. Woda zniszczyła kilkaset budynków, odcięta jest część dróg i mostów. Spowodowane przez opady osunięcie gruntu zabiło dwie osoby.

"Woda wpadła jak tsunami". Metro zalane

- Woda wpadła jak tsunami - opisują mieszkańcy Malagi weekendowe ulewy. Zalana została m.in. budowa metra, co udokumentował Reporter 24. Jesień w regionie jest wyjątkowo mokra - tylko przez dwa i pół miesiąca spadło tam niemal 100 l/mkw. deszczu więcej niż przez cały poprzedni rok.

Sandy niesie potężne ulewy. Deszcz groźniejszy niż wiatr

Powodzie i podtopienia - to główne zagrożenia, jakie niesie Sandy po wkroczeniu na ląd. W miarę przemieszczania się żywiołu na północ i północny wschód siła wiatru będzie się systematycznie zmniejszać. Nawet przez kilka dni mogą się natomiast utrzymać ulewne opady deszczu - nawet do kilkuset litrów na metr kwadratowy, a na terenach górskich intensywne opady śniegu.

Wodny świat Katalonii i Nawarry

Nie ustają ulewy nękające północną Hiszpanię. Woda zalewa kolejne tereny. Coraz więcej problemów sprawiają rzeki wezbrane po kilkudniowych ulewach.

Powódź dręczy północną Hiszpanię

Burze z ulewnymi deszczami nękają północne obszary Hiszpanii. Najbardziej ucierpiały regiony Katalonia, Aragonia i Nawarra. W jednym z miast trzeba było ewakuować 110 uczniów ze szkoły, w której osłabiony przez wodę dach groził zawaleniem.

Woda i połamane drzewa w Wiecznym Mieście

Podtopienia, połamane gałęzie, powyrywane drzewa, chaos na ulicach - to skutki poniedziałkowego załamania pogody w Rzymie, związanego z przejściem frontu Kleopatra. Choć wtorkowy ranek przywitał mieszkańców Wiecznego Miasta lepszą pogodą, muszą się oni zmagać ze skutkami poniedziałkowej burzy. Ulewy przeszły też przez Ligurię i Toskanię, a w Lombardii miejscami deszcz zamieniał się w śnieg.

W 14 godzin spadło tyle wody, co przez rok

Jednej nocy w środkowej Somalii spadło tyle deszczu, co zwykle w ciągu roku. Powódź nim spowodowana pochłonęła już życie 62 osoby. Trudną sytuacje w głównym mieście regionu pogarszają jeszcze ataki lokalnych grup bojowników.

Wielkie sprzątanie Andaluzji

Rozpoczęło się sprzątanie po powodzi, która w nocy z czwartku na piątek nawiedziła południowo-wschodnią Hiszpanię. W jej wyniku zginęło co najmniej dziesięć osób, a jedna jest zaginiona. Do domów wracają ewakuowani mieszkańcy najbardziej poszkodowanych rejonów Malagi i Almerii oraz Murcji.

Deszcz w Wielkiej Brytanii ustaje. York wciąż po pas w wodzie

Powoli ustępują powodzie, które objęły duże obszary Wielkiej Brytanii po trwających od niedzieli ulewnych opadach. W kraju wciąż jednak obowiązuje 27 alarmów powodziowych i 34 ostrzeżenia przed możliwymi podtopieniami. Policja z Północnej Walii prowadzi dochodzenie w sprawie ciał dwóch osób wyłowionych z wezbranej rzeki Clywedog.

Ewakuacja pod specjalnym nadzorem. Woda zalała więzienie w Asamie

Powodzie wywołane przez monsunowe deszcze nękają indyjski Asam. Zginęły już co najmniej 33 osoby, a około miliona mieszkańców tego stanu zostało bez dachu nad głową. Oprócz standardowych ewakuacji trzeba było zorganizować jeden transport specjalny - dla 41 więźniów z podtopionego zakładu karnego Garmur.

Katastrofalny początek jesieni na Wyspach

"Padało całą niedzielę, całą noc i od rana leje" - informuje o sytuacji w Wielkiej Brytanii internauta na Kontakcie 24. Wichury i ulewne deszcze w weekend brutalnie wkroczyły do Wielkiej Brytanii i zdążyły już doprowadzić do śmierci jednej osoby. Na poniedziałek i wtorek synoptycy zapowiadają wiatr dochodzący do 100 km/h i dalsze obfite opady, które mogą skutkować powodziami na południowym zachodzie i północy kraju.

Jelawat ma szansę zostać tajfunem-potworem

Tajfun Jelawat szybko rozwija się nad Morzem Filipińskim - niewykluczone, że niebawem osiągnie status supertajfunu. Chociaż znajduje się setki kilometrów od Archipelagu Filipińskiego i ominie go od wschodu, już teraz mocno miesza w pogodzie, powodując burze z silnym deszczem i wichurami. W najbliższych dniach ulewy mogą doprowadzić do powodzi i lawin błotnych na Filipinach.

Yunnan: nawałnice po trzęsieniu. Czworo zabitych w Syczuanie

W nocy z poniedziałku na wtorek deszcz zalewał Yunnan - prowincję, która podnosi się po piątkowym trzęsieniu ziemi. Cztery ofiary śmiertelne pochłonęły natomiast ulewy, które w poniedziałek wystąpiły w prowincji Syczuan. W najbardziej poszkodowanych powiatach Santai i Shehong ratownicy ewakuowali setki osób.